Otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere çıkarma işlemi becerisinin öğretiminde sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
Effectiveness of virtual-representational-abstract teaching strategy in teaching subtraction skills to students with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 992506
  2. Yazar: NURCAN SAKARYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİME KÜBRA TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere çıkarma işlemi becerisinin öğretiminde VRA stratejisinin etkililiğini belirlemektir. VRA stratejisi ile yapılan öğretimlerin farklı ortam ve farklı kişilere genelleme etkisi, öğretim sona erdikten iki hafta sonraki izleme etkisi ve bu strateji hakkında öğrencilerin ve öğretmenlerinin görüşlerini belirleyeme yönelik sosyal geçerliliği araştırılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri öğrencilerin çıkarma işlemi becerilerini gerçekleştirme düzeyleri; bağımsız değişkeni ise VRA stratejisi ile yapılan öğretimdir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden yoklama denemeli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır ve yaşları 8-9 arasında değişen, otizm spektrum bozukluğu tanısı almış üç öğrenci araştırmanın deneklerini oluşturmuştur. Her bir işlem için belirlenen denek ile farklı zamanlarda, seçilen doğrudan öğretim yöntemi basamaklarına göre bire oturumlar gerçekleştirilmiştir. Bu oturumlarda veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan formlar kullanılmıştır ve oturumlar video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Sosyal geçerlik verileri için öğretmen ve öğrencilerden ayrı ayrı veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda otizm spektrum bozukluğu gösteren öğrencilere çıkarma işlemi becerisinin öğretiminde VRA stratejisi ile yapılmış öğretimlerin etkili, kalıcı ve genellenebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of the VRA strategy in teaching subtraction skills to students with autism spectrum disorder (ASD). The study examined the generalization effects of instruction delivered through the VRA strategy across different settings and individuals, the maintenance effect measured two weeks after the completion of instruction, and the social validity of the strategy based on the opinions of students and teachers. The dependent variable of the study was the students' performance levels in subtraction skills, and the independent variable was instruction delivered using the VRA strategy. A multiple baseline design across subjects, one of the single-subject research methods, was employed, and the participants consisted of three students aged 8–9 years who had been diagnosed with autism spectrum disorder. Individual instructional sessions were conducted at different times for each participant according to the steps of the selected direct instruction method. Data were collected using forms developed by the researcher during these sessions, and all sessions were recorded using a video camera. Social validity data were collected separately from both teachers and students. The results of the study indicated that instruction using the VRA strategy was effective, that the acquired subtraction skills were maintained over time, and that these skills were successfully generalized across different settings and individuals.