Design, development and evaluation of augmented reality enhanced instruction integrated into english textbooks for primary school students' perception, motivation and vocabulary retention
İlkokul öğrencilerinin kelime dağarcığını oluşturma, akılda tutma, algı ve motivasyonu için ingilizce ders kitaplarına entegre edilmiş artırılmış gerçeklik öğretiminin tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 992509
- Danışmanlar: PROF. SANİYE TUĞBA TOKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenmek, kelime dağarcığının ve dil yapılarının daha derinlemesine hatırlanmasını desteklemek için öğrencilerin genellikle sınıf dışında dille etkileşim kurmasını gerektirir. Yabancı dile maruz kalmanın sınırlı olduğu durumlarda, halihazırda kullanılan öğretim materyallerinin, tasarımının ve araçlarının iyileştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışma, 4. sınıf öğrencileri arasında kelime dağarcığı edinimi ve kalıcılığını artırmak için ulusal İngilizce ders kitaplarına entegre edilmiş Artırılmış Gerçeklik (AR) tabanlı öğretimin etkinliğini araştırmıştır. AR içeriği, içsel motivasyonu ve bağımsız öğrenmeyi teşvik eden erişilebilir, etkileşimli ve düşük maliyetli öğrenme deneyimleri sağlamak için müfredat hedefleriyle uyumlu olacak şekilde aktif öğretmen girdisiyle tasarlanmıştır. Tasarım Tabanlı Araştırma (DBR) metodolojisi, tasarım ilkelerinin analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve iyileştirme aşamalarına rehberlik etmiş ve ampirik olarak temellendirilmiş öğretim ve teknolojik tasarım ilkelerine yol açmıştır. Kırk altı öğrenci, etkileşimli sesler, videolar ve 3B animasyonları etkinleştiren ders kitabı sayfalarını tarayarak AR ile geliştirilmiş ders kitabını mobil cihazlar aracılığıyla kullanmıştır. Müdahale, karma yöntemli bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Nicel analiz, AR grubunun test sonrası kelime dağarcığı puanlarının kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu doğrularken, nitel ve uygulama analizi verileri, faydalılık, keyif ve motivasyon konusunda olumlu algılar ortaya koymuştur. Çalışma, yabancı dil olarak İngilizce için ek öğretim materyali olarak ders kitaplarına AR entegrasyonunun oluşturulması için 16 gelişmiş tasarım ilkesi belirlemiştir. Bulgular, müfredata entegre edilmiş AR'nin kelime dağarcığını, öğrenci katılımını ve motivasyonu önemli ölçüde artırabileceğini ve teknoloji destekli İngilizce öğrenimi için ölçeklenebilir, çocuk merkezli bir model sunabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Learning English as a foreign language often requires learners to engage with the language beyond the classroom to support deeper retention of vocabulary and language structures. In contexts where exposure to the foreign language is limited, there is a need to improve the instructional materials, design, and tools currently in use. This study explored the effectiveness of Augmented Reality (AR) enhanced instruction integrated into national English textbooks for improving vocabulary acquisition and retention among Grade 4 students. The AR content was designed with active teacher input and aligned with curriculum objectives to provide accessible, interactive and engaging learning experiences that promote intrinsic motivation and independent learning. A Design-Based Research (DBR) methodology guided the iterative phases of analysis, design, development, implementation, and refinement of design principles; leading to empirically grounded instructional and technological design principles. Forty-six students used the AR enhanced textbook via mobile devices by scanning their textbook pages that activated interactive audios, videos, and 3D animations. A mixed-methods approach evaluated the intervention: quantitative analysis confirmed that the AR group achieved significantly higher post-test vocabulary scores than the control group while qualitative and app-analytic data revealed positive perceptions of usefulness, enjoyment, and motivation. The study identified 16 refined design principles for the creation of AR integration in textbooks as supplementary instructional material for English as a foreign language. Findings demonstrate that curriculum-embedded AR can significantly enhance vocabulary retention, learner engagement, and motivation, offering a scalable, child-centered model for technology-supported English learning.