A foldable disaster shelter proposal: Geometric design and physical testing
Katlanabilir afet barınağı önerisi: Geometrik tasarımı ve fiziksel analizi
- Tez No: 992544
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KORKMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Afet sonrası adaptif barınma çözümleri, yalnızca insani yardım alanında değil, aynı zamanda mimari ve yapı teknolojilerinde de ilgi gören, hızlı ve etkili müdahale sistemleri geliştirmeyi amaçlayan önemli bir araştırma alanını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çalışma öncelikle barınak terminolojisini ve müdahale döngüsünün yönetimini incelemektedir. Etkilenen nüfusa yaşanabilir, yeterli barınak sağlamak için İnsani Yardım Sözleşmesi ve İnsani Müdahale İçin Asgari Standartlar kriterleri belirtilmiştir. Literatürden çeşitli barınak çözümleri kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Kriterler dahilinde, çalışmanın amaçlarına katkıda bulunan literatür örneklerinin kendine özgü güçlü ve zayıf yönleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Konuşlandırılabilir plaka yapıların yenilikçi ve hızlı barınak çözümleri sunduğu anlaşılmaktadır. Ancak literatür, bu yapıların pratik tasarımlara dönüştürülmesi için hala yoksundur ve yapısal kararlılığını etkileyen kritik faktörler (örneğin, menteşe tasarımları, üretim aşamaları ve yük taşıma kapasitesi) henüz yeterli çalışılmamıştır. Çalışmanın sonraki aşamasında, tek serbestlik dereceli, rijit origami prensibine dayalı konuşlandırılabilir ahşap plaka yapısına sahip yeni bir tasarım sunulmaktadır. Önerilen tasarımın yapısal uygulanabilirliğini değerlendirmek için tasarım süreci, serbestlik derecesi, malzeme ve bağlantı seçimleri ile modelleme aşamaları açıklanmaktadır. 1:4 ölçekli prototiplerin deneysel simülasyonlarıyla farklı menteşelerin servis yükleri altında yapısal davranış ve taşıma kapasitesi üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Sonuçlar detaylı olarak analiz edilmiş ve dayanımın artırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Sunulan konuşlandırılabilir yeni tasarımın geçiş barınağı olarak kullanımı mimari ölçekte iki farklı yerleşim ve müdahale döngüsü önerisiyle değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Adaptive post-disaster shelter solutions constitute a significant research area, garnering attention not only in humanitarian aid but also in architecture and building technologies, with the aim of developing rapid and effective response systems. In this context, the study initially examines shelter terminology and the management of the response cycle. Criteria from the Humanitarian Convention and the Minimum Standards for Humanitarian Response are outlined for providing habitable, adequate shelter for the affected population. Various shelter solutions are comprehensively presented from the literature. Within the criteria, the unique strengths and weaknesses of the literature examples that contribute to the study's objectives are thoroughly examined. It is understood that deployable plate structures provide innovative and rapid shelter solutions. However, the literature still lacks coverage of critical factors influencing the structural stability of these structures, such as hinge designs, manufacturing steps, and load-bearing capacity, which are essential for turning these structures into practical designs. In the subsequent phase, a novel design featuring a single-degree-of-freedom, deployable wooden plate structure based on the rigid origami principle is presented within the framework of this study. The design process, degree of freedom, material and joint selections, as well as the modeling stages, are explained to assess the structural viability of the proposed design. The effects of different hinges on structural behavior and carrying capacity under service loads are observed through experimental simulations of 1:4-scale prototypes. The results are analyzed in detail, and suggestions for improving the strength are presented. The proposed deployable plate design is evaluated for use as a transitional shelter at an architectural scale, with two different settlement and response cycle proposals.