Polis derneklerinde gönüllü motivasyonlarına etki eden faktörler: İzmir ilinde bir araştırma
Factors affecting volunteer motivation in police associations: A research in the province of Izmir
- Tez No: 992564
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir ilindeki bir polis derneğinde görev alan gönüllü bireylerin motivasyonlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmada gönüllülük kavramı ile bireylerin motivasyon kaynakları arasındaki ilişki kurularak gönüllülüğü sürdürülebilir kılan unsurlar analiz edilmiştir. Gönüllülük ve motivasyon teorileri temel alınarak bireylerin içsel ve dışsal motivasyon kaynakları, aidiyet duygusu, sosyal sorumluluk bilinci, kişisel tatmin ve özveri gibi unsurlar değerlendirilmiştir. Ayrıca polis derneklerinin yapısı, işleyişi ve gönüllü faaliyetlerdeki rolleri üzerinde durulmuş; bu yapıların gönüllülük motivasyonuna katkısı detaylandırılmıştır. Polis dernekleri; sosyal dayanışma, maddi-manevi yardım, eğitim, kültür, spor ve mesleki gelişim ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen gönüllü kuruluşlardır. Dernekler, üyelik aidatları ve bağışların yanı sıra gönüllü emeğiyle ayakta durmakta; yardım kampanyaları, eğitim seminerleri, spor etkinlikleri, kültürel geziler ve sosyal destek projeleri gibi geniş yelpazede faaliyetler yürütmektedir. Ancak son yıllarda gönüllü katılımında azalma ve motivasyon düşüşü gözlemlenmekte olup bu durum, polis derneklerinde gönüllü motivasyonunun yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmında, İzmir ilindeki bir polis derneğinde görev alan 154 gönüllü ile yapılan anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında gönüllü motivasyonuna etki eden temel faktörler belirlenmiş; polis derneği üyeleri gönüllülük faaliyetlerinde“Meslek ve faaliyet faktörü”,“Sosyal ve bireysel faktör”ile“Yönetim, strateji ve gönüllülük faktörü”olmak üzere üç faktörün ileri düzeyde önemli olarak algılandığı görülmüştür ve bu faktörlerin içeriğindeki önermelerin ifade ettiği konulara verilen önem gönüllülük faaliyetlerini pozitif şekilde etkileyecektir. Bu faktörlerin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışma hem gönüllülük faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması hem de polis derneklerinin sürdürülebilir bir şekilde gönüllü desteğini devam ettirebilmesi açısından önemli bulgular ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors influencing the motivation of volunteers working at a police association in the province of Izmir. The study established a relationship between the concept of volunteering and individuals' sources of motivation, analyzing the elements that make volunteering sustainable. Based on volunteering and motivation theories, individuals' internal and external sources of motivation, sense of belonging, social responsibility awareness, personal satisfaction, and dedication were evaluated. Furthermore, the structure, functioning, and roles of police associations in volunteer activities were emphasized, and the contribution of these structures to volunteer motivation was detailed. Police associations are voluntary organizations that aim to meet the needs of social solidarity, material and moral assistance, education, culture, sports, and professional development. The associations are supported by membership fees and donations, as well as volunteer labor; they carry out a wide range of activities, including aid campaigns, educational seminars, sports events, cultural trips, and social support projects. However, in recent years, a decline in volunteer participation and motivation has been observed, making it necessary to reassess volunteer motivation in police associations. In the application part of the research, data was collected through a survey conducted with 154 volunteers working at a police association in Izmir province. Based on the data obtained, the main factors affecting volunteer motivation were determined; Police association members perceived three factors as highly important in volunteer activities:“Occupation and activity factor,”“Social and individual factor,”and“Management, strategy, and volunteerism factor.”The importance given to the issues expressed in the statements within these factors will positively affect volunteer activities. Recommendations for developing these factors have been presented. This study presents important findings in terms of both increasing the effectiveness of volunteer activities and enabling police associations to continue their volunteer support in a sustainable manner.