Trombositten zengin plazma destekli sıkıştırılabilir kemik greftleri
Compressible bone grafts supported by platelet rich plasma
  1. Tez No: 588779
  2. Yazar: SENA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU, DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma“Trombositten Zengin Plazma Destekli Sıkıştırılabilir Kemik Greftleri”başlıklı Lisansüstü Tez Projesi (FYL-2018-16974) kapsamında Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Sunulan tez çalışmasında amaç, geometrisi düzgün olmayan kemik hasarlarının tedavisinde kullanılmak üzere üç boyutlu (3B) kolaylıkla şekil alabilen, sıkıştırılabilir formda ve trombositten zengin plazma (PRP) ile biyoaktivitesi arttırılmış nanofibröz kemik greftlerinin geliştirilmesidir. Çalışma kapsamında öncelikle osteoindüktif etkiyi arttırmak için sentetik vücut sıvısından (SBF) mikrodalga yöntemiyle hidroksiapatit (HAp) nanopartikülleri üretilmiş ve poli(L-laktik asit) (PLLA) içerisine katılmıştır. Üç-boyutlu (3B) elektroeğirme yöntemiyle nanofibroz yapıda pamuksu alloplastik greft malzemeleri üretilmiş ve üretilen malzemelere farklı süre ve derişimlerdeki NaOH çözeltileri içerisinde modifikasyon işlemi uygulanmıştır. Modifikasyon öncesi PLLA-HAp gruplarında su temas açısı 128.2±3.1° iken, 0.1 M NaOH çözeltisi ile 6 saat gerçekleştirilen modifikasyon sonucunda su temas açısı 73.8±12.3° olarak ölçülmüş ve modifikasyon süresiyle hidrofilisitenin arttığı görülmüştür. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleriyle de yüzey pürüzlülüğünün arttığı ve fiber morfolojisini koruyan malzemelerin başarıyla üretildiği tespit edilmiştir. Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 27.09.2017 tarih ve GO 17/671-23 karar numaralı onayının ardından, gönüllü bireylerden alınan kan ile PRP izolasyonu santrifüj işlemiyle (1,500 g 8 dk) gerçekleştirilmiştir. PRP pipetleme yöntemiyle greftlere yüklenmiş ve % 10 CaCl2 ile aktive edilmiştir. Aktivasyon etkinliği ise akış sitometrisi ile CD62 (P-selektin) ve CD41/61 (glikoprotein IIb/IIIa) proteinlerinin yüzdelerine bakılarak incelenmiştir. Aktivasyon sonrası protein yüzdelerinin yaklaşık 4 kat arttığı ve aktivasyonun başarıyla gerçekleştiği görülmüştür. Fare preosteoblast hücreleriyle (MC3T3-E1) yapılan in vitro hücre kültürü çalışmalarında, hücrelerin proliferasyonu MTT (3-[4,5-Dimetilazol-2-il]-Difeniltetrazolyum Bromür) analizi, osteojenik farklılaşmaları Alkalin Fosfataz (ALP) aktivitesi tayini ve Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) analizleri ile, hücre morfolojileri ise konfokal mikroskobuyla incelenmiştir. Hücre kültürü çalışmaları sonunda, PRP destekli biyomalzemelerin, hücre proliferasyonu ve osteojenik farklılaşmada anlamlı derece artış sağladığı görülmüştür. Hacettepe Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu 26.02.2019 tarih ve 2019/02-15 karar numaralı onayının ardından, in vivo hayvan deneyleri 24 adet Wistar Albino Sıçan kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sıçanların kalvariyumunda her iki parietal kemikte birbirinden bağımsız 5 mm çapında kemik defektleri oluşturulmuştur. Erken kemikleşmeyi takip etmek için 8. hafta sonunda, geç dönem kemikleşme için de 20. hafta sonunda sıçanlardan kemik dokuları alınmış ve bilgisayarlı tomografi (mikro-CT) görüntüleriyle kemikleşme oranları karşılaştırılmıştır. En yüksek kemik oluşumu altın standart olan otogreftte ölçülmüş, ancak PRP destekli greft malzemelerinin de otogrefte alternatif olarak kemik rejenerasyonunda kullanılabileceği görülmüştür. Sonuç olarak, hücre kültürü çalışmalarında geliştirilen PRP+PLLA-HAp kompozit nanofiber kemik greftlerinin hücrelerin tutunup çoğalmasını ve farklılaşmasını desteklediği görülmüştür. Hayvan deneylerinde ise biyomalzemelerin, hasar bölgesinin şeklini kolaylıkla alarak sıkıştırılabilir formda olduğu kanıtlanmış ve PRP destekli greftlerin kemik rejenerasyonunu hızlandırarak otogrefte alternatif olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was financially supported by Hacettepe University Scientific Research Projects Coordination Unit with a graduate project entitled“Compressible Bone Grafts Supported By Platelet Rich Plasma”(FYL-2018-16974). The aim of this thesis is to develop compressible 3-dimensional (3D) nanofibrous bone grafts supported by platelet rich plasma (PRP) for use in treatment of irregular bone damage. Firstly, hydroxyapatite (HAp) nanoparticles were produced from synthetic body fluid (SBF) and added to poly (L-lactic acid) (PLLA) to increase the osteoinductive effect. Alloplastic graft materials were fabricated by using three-dimensional (3B) electrospinning method and modification processes were carried out in different concentrations of NaOH solutions at different times. The water contact angle of PLLA-HAp group was measured as 128.2 ± 3.1°, while the water contact angle was 73.8 ± 12.3° after the modification performed with 0.1 M NaOH solution for 6 hours. As a result, it was observed that the hydrophilicity increased with the modification period. In addition, it was determined with scanning electron microscope (SEM) images that the surface roughness increased and the materials protecting the fiber morphology were produced successfully. According to Hacettepe University Noninvasive Clinical Research Ethics Committee approval of the report dated 27.09.2017 and numbered GO17/671-23, blood of volunteers was taken to isolate PRP with centrifugation (1,500 g, 8 min). PRP was loaded into the grafts by pipetting and activated with 10% CaCl2. The efficiency of the activation was evaluated with flow cytometry data which give the percentages of CD62 (P-selectin) and CD41/61 (glycoprotein IIb/IIIa) proteins. After activation, it was seen that the percentages of proteins increased approximately 4-fold. In vitro cell culture studies were carried out with using mouse preosteoblast cells (MC3T3-E1). MTT (3-[4,5-Dimethylazol-2-yl]-Diphenyltetrazolium Bromide) analysis for cell viability, confocal microscopy for cell morphology, Alkaline Phosphatase (ALP) activity and Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) analyzes were used to examine for osteogenic differentiation of cells cultured on graft materials. At the end of the cell culture studies, it was observed that graft materials supported by PRP increased cell proliferation and osteogenic differentiation significantly. According to Hacettepe University Animal Experiments Local Ethics Committee approval of the report dated 26.02.2019 and numbered 2019/02-15, in vivo animal experiments were performed with using of 24 Wistar Albino rats. Defects of 5 mm diameter were created in both parietal calvarium bones independently. Bone tissues were obtained at the end of 8th week and 20th week for early and late ossification respectively, also the ossification rate was compared with computed tomography (micro-CT) images. The highest bone formation was observed in the gold standard autograft, but it was found that the graft materials supported by PRP could be used as an alternative to autograft in bone regeneration. In conclusion, it was determined that developed PRP+PLLA-HAp nanofiber composite bone grafts supported the attachment and differentiation of preosteoblasts. In animal experiments, it was shown that biomaterials were easily shaped for defect geometry because of their compressible form. Thus, the grafts supported by PRP can be used as an alternative to autograft by accelerating bone regeneration.