İzmir'in kayıp kültürel mirası: Sarıkışla (Kışla-i Hümayun)
Izmir's lost cultural heritage: Sarıkışla (Kışla-i Hümayun)
- Tez No: 992572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada II. Mahmud (1808-1839) dönemi eseri olan Sarıkışla yapısı (1826-1829) farklı zamanlarda eklenen yapıları, plan şeması, cephe düzenlemeleri ile değişen askeri kışlalardan biri olarak ele alındı. Söz konusu yapı ile ilgili alanda çok fazla çalışma olmadığından, yapıyı incelerken dönemin siyasi ortamı ve iktidarın temsil anlayışının bir ürünü olan askeri yapıların genel mimarisi değerlendirildi. Bu çalışmanın amacı II. Mahmud (1808-1839) dönemi siyasi ve ideolojik anlayışının mimariye yansımasını, dönemin askeri kışlalarından biri olan İzmir Sarıkışla yapısı üzerinden okunmasıdır. Konuyla ilgili dönemin siyasi anlayışına ışık tutan ve araştırmanın değişkenleri olan literatür malzemeleri, fotoğraf, plan, harita ve gravürlerden oluşan verilerle tarihlendirme yapılıp, inşa süreçleri yorumlanırken, kışla mimarisi; Sultan Orhan'dan (1326-1359) II. Mahmud (1808-1839) dönemine kadar, inşa öncesi ve yıkımına kadar olan süreç; kentte bulunan yabancı seyyahların (1670-1945) söylemleri ve gravürleri üzerinden değerlendirildi. Dönemin siyasi anlayışının mimariye yansımasını genel anlamda yeniçeriliğin kaldırılma gerekçeleri üzerinden okuduğumuz yapının, inşa süreçlerinden yıkımına kadar olan onarım ve eklerine dair tarih aralıkları tespit edilmeye çalışılırken, kentteki savunma yapıları içindeki yeri ve önemi üzerinde de duruldu. II. Mahmud dönemi askeri yapılarının mimarisine ilişkin bu dönem okumasının, elde edilecek yeni verilerle dijital olarak modellenmesi, kayıp kültürel miras olan askeri yapının gelecek kuşaklara aktarılmasına ve alan yazınına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sarıkışla structure (1826-1829), a work from the reign of Mahmud II (1808-1839), as one of the military barracks that underwent changes over time due to additions made at different periods, alterations to the plan layout, and modifications to the façade arrangements. As there has been little research on this structure, the study evaluates the general architecture of military structures as a product of the political environment and the ruling ideology of the period. The aim of this study is to examine the reflection of the political and ideological understanding of the reign of Mahmud II (1808-1839) in architecture through the lens of the İzmir Sarıkışla structure, one of the military barracks of the period. The data, consisting of literature, photographs, plans, maps, and engravings that shed light on the political understanding of the period and are the variables of the research, were dated, and the construction processes were interpreted. The barracks architecture was examined from Sultan Orhan (1326-1359) to the era of Mahmud II (1808-1839), including the period before its construction and up to its demolition, was evaluated through the statements and engravings of foreign travellers (1670-1945) who visited the city. While attempting to determine the historical periods of repairs and additions to the structure, which we interpret as reflecting the political ideology of the era in terms of the reasons for abolishing the Janissaries, from its construction to its demolition, its place and importance among the city's defensive structures were also examined. The digital modelling of this period's reading of the architecture of military structures from the reign of Mahmud II (1808-1839), using newly acquired data, will contribute to the transmission of this lost cultural heritage to future generations and to the field's literatüre.