İfade alma sürecinde yaşanan insan hakları ihlalleri
Human rights violations during the interrogation process
- Tez No: 992615
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN NAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İfade alma işlemi, şüphelinin soruşturma aşamasında isnat edilen suçla ilgili bilgisine başvurulmasını ve savunmasının alınmasını ifade eder. Bu işlem maddi gerçeğin ortaya çıkarılması amacına hizmet etmesinin yanı sıra şüpheli açısından savunma hakkının kullanılması için bir araçtır. Anayasal hukuk devletlerinin hemen hepsinde şüphelinin ifadesinin alınması sırasında uyulması gereken kurallar ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş, şüpheliye birtakım haklar tanınmıştır. Bu hakların ihlal edilmesi durumunda alınan ifadenin delil olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu kurallara aykırılık hâlinde gündeme gelen hak ihlalleri, ifade alma sırasında gerçekleşebileceği gibi şekli ifade alma işlemi öncesinde yapılan bazı uygulamaların da alınan ifadeyi delil olarak değerlendirilemez hale getirmesi de mümkündür. Meydana gelen bu insan hakları ihlallerinde kamu görevlilerine yönelik cezasızlık politikası ve polis alt kültürü gibi etmenler etkili olmaktadır. İnsan hakları ihlal edilerek elde edilen delilin hangi koşullarda muhakemede değerlendirileceği konusu öğretide ve uygulamada farklı yaklaşımların ortaya çıkmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Interrogation refers to the consultation of a suspect's knowledge regarding the crime imputed during the investigation phase, along with the subsequent recording of their defense. This procedure serves the dual purpose of both ascertaining the material truth and providing the suspect with a vital means for exercising the right to defense. In almost all constitutional states governed by the rule of law, the rules that must be adhered to during a suspect's interrogation are regulated in detail, and the suspect is accorded a number of fundamental rights. Should these rights be violated, the statement obtained through the interrogation cannot be admitted as evidence. The infringements of rights that arise from non-compliance with these procedural rules may occur during the formal interrogation itself. However, it is also possible that certain practices preceding the formal interrogation render the resulting statement inadmissible as evidence. Factors such as policies of impunity towards public officials and elements of police subculture significantly contribute to the occurrence of these human rights violations. The conditions under which evidence obtained through human rights violations should be evaluated in the prosecution have led to the emergence of differing approaches in both legal doctrine and practice.