Yetiştirme ortamına humik asit, leonardit, vermikompost ve kekik kompostu ilavesinin lisianthus, gerbera ve şebboyun bitki gelişimi ve kesme çiçek kalitesine etkisi
Effects of adding humic acid, leonardite, vermicompost, and thyme compost to the growing medium on plant growth and cut flower quality of lisianthus, gerbera, and stock
- Tez No: 992626
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2022–2024 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezine ait cam serada yürütülmüştür. Çalışmada, 2:1 oranına sahip torf ve perlit karışımı yetiştirme ortamına 500 ve 1000 ppm Humik Asit (HA), %10-20 Leonardit (LT), %10-20 Vermikompost (VK) ve %10-20 Kekik Kompostu (KK) ilavesinin“Advantage Purple”lisianthus,“Yeliz”gerbera ve“Matthiola Iron”şebboy kesme çiçek çeşitlerinin sap uzunluğu, sap kalınlığı, dal ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı, yaprak sayısı gibi önemli morfolojik özellikleri ile çiçeklenme süreleri ve vazo ömürlerine etkileri belirlenmiştir. Yetiştirme ortamlarının elektriksel iletkenlik (EC) düzeyleri 1.1 dS/m ve 2.2 dS/m olmak üzere iki farklı seviyede düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre“Advantage Purple”lisianthus çeşidinde 1.1 dS/m EC düzeyinde en yüksek bitki boyu 1000 ppm HA uygulamasından (64.67 cm); 2.2 dS/m EC düzeyinde ise en yüksek bitki boyu %10 KK uygulamasından (59.67 cm) elde edilmiştir. 1.1 dS/m EC düzeyinde en yüksek çiçek sayısı 1000 ppm HA uygulamasından (11.67 adet); 2.2 dS/m EC düzeyinde ise en yüksek çiçek sayısı %20 KK uygulamasından (9.00 adet) elde edilmiştir. 1.1 dS/m EC düzeyinde ise en yüksek vazo ömrü %20 KK uygulamasından (18.33 gün) elde edilmiş; 2.2 dS/m EC düzeyinde ise yüksek vazo ömrü %20 KK uygulamasından (22.00 gün) elde edilmiş, bunu 2.2 dS/m EC düzeyinde %10 ve %20 VK ile %10 KK uygulamaları (19.33 gün) izlemiştir.“Yeliz”gerbera çeşidinde, 1.1 dS/m EC düzeyinde bitkiler daha iyi gelişim göstermiş, bu düzeyde en yüksek sap uzunluğu %10 LT uygulamasından (60.00 cm) elde edilmiştir. 2.2 dS/m EC düzeyinde ise sap uzunlukları genel olarak azalmış ve en yüksek değer 1000 ppm HA uygulamasından (52.67 cm) elde edilmiştir. Çiçek çapı bakımından en yüksek değerler EC 1.1 dS/m düzeyinde %20 LT uygulamasından (112.20 mm) elde edilmiş; 2.2 dS/m EC düzeyinde ise çiçek çapı azalmış ve en yüksek çiçek çapı yine %20 LT uygulamasından (100.84 mm) elde edilmiştir. Gerbera çeşidinde en uzun vazo ömrü EC 2.2 dS/m düzeyinde %20 KK uygulamasından (20.33 gün) elde edilmiş; 1.1 dS/m EC düzeyinde ise aynı uygulama 18.00 gün vazo ömrü ile sonuçlanmıştır.“Matthiola Iron”şebboy çeşidinde en yüksek başak uzunluğu 1.1 dS/m EC düzeyinde %10 KK uygulamasından (23.66 cm); 2.2 dS/m EC düzeyinde ise %10 LT uygulamasından (22.66 cm) elde edilmiştir. En yüksek çiçek sayısı 1.1 dS/m EC düzeyinde 1000 ppm HA uygulamasından (24.00 adet) elde edilmiş; aynı EC düzeyinde %20 LT (22.00 adet) ve %10 LT (20.00 adet) uygulamaları da daha yüksek çiçek sayıları ile sonuçlanmıştır. 2.2 dS/m EC düzeyinde tuzluluk artışı nedeniyle genel bir azalma gözlenmiş, ancak en yüksek çiçek sayısı yine bu düzeyin 1000 ppm HA uygulamasından (21.00 adet) elde edilmiştir. En yüksek vazo ömrü 2.2 dS/m EC düzeyinde %20 VK uygulamasından (21.00 gün) elde edilmiş, bunu %20 KK (20.33 gün) ve %10 KK (19.66 gün) uygulamaları izlemiştir. Daha düşük tuzluluk düzeyinde (1.1 dS/m) ise en yüksek vazo ömrü %10 KK uygulamasından (17.00 gün) elde edilmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilirliğe katkısı dikkate alındığında yetiştirme ortamına ilave edilen organik materyallerin ve düşük EC düzeyinin çalışılan kesme çiçek çeşitlerinin bitki boyu, sap uzunluğu, başak uzunluğu, çiçek sayısı ve çiçek çapı gibi özelliklerine olumlu etkisi olurken; yüksek EC düzeyi sap kalınlığı, dal ağırlığı ve vazo ömrü üzerine olumlu etkiler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the greenhouse of Tokat Gaziosmanpaşa University Agricultural Application and Research Center between 2022 and 2024. In the study, 500 and 1000 ppm Humic Acid (HA), 10-20% Leonardite (LT), 10-20% Vermicompost (VK) and 10-20% Thyme Compost (KK) were added to the 2:1 ratio peat and perlite mixture growing medium and the effects of these added organic materials on important morphological traits such as stem length, stem thickness, branch weight, root length, root fresh weight, leaf number as well as flowering time and vase life of“Advantage Purple”lisianthus,“Yeliz”gerbera and“Matthiola Iron”cut flower cultivars were determined. The electrical conductivity (EC) levels of the growing medium were arranged at two levels: 1.1 dS/m and 2.2 dS/m. Accordingly, in“Advantage Purple”lisianthus variety, at 1.1 dS/m EC level, the highest plant height was obtained from 1000 ppm HA application (64.67 cm); at 2.2 dS/m EC level, the highest plant height was obtained from 10% KK application (59.67 cm). At 1.1 dS/m EC level, the highest flower number was obtained from 1000 ppm HA application (11.67 pieces); at 2.2 dS/m EC level, the highest flower number was obtained from 20% KK application (9.00 pieces). At 1.1 dS/m EC level, the longest vase life was obtained from 20% KK application (18.33 days); At 2.2 dS/m EC level, the highest vase life was obtained from 20% KK application (22.00 days), followed by 10% and 20% KK and 10% KK applications (19.33 days) at 2.2 dS/m EC level. In“Yeliz”gerbera variety, plants showed better development at 1.1 dS/m EC level and the maximum stem length at this level was obtained from 10% LT application (60.00 cm). At 2.2 dS/m EC level, stem lengths generally decreased and the maximum value was obtained from 1000 ppm HA application (52.67 cm). The highest values for flower diameter were obtained from 20% LT application (112.20 mm) at 1.1 dS/m EC level; at 2.2 dS/m EC level, flower diameter decreased and the maximum flower diameter was again obtained from 20% LT application (100.84 mm). The longest vase life in gerbera variety was obtained from 20% KK application (20.33 days) at 2.2 dS/m EC level; at 1.1 dS/m EC level, the same application resulted in a vase life of 18.00 days. In 'Matthiola Iron' stock variety, the highest spike length was obtained from 10% KK application (23.66 cm) at 1.1 dS/m EC level and from 10% LT application (22.66 cm) at 2.2 dS/m EC level. The highest flower number was obtained from 1000 ppm HA application (24.00 pieces) at 1.1 dS/m EC level; 20% LT (22.00 pieces) and 10% LT (20.00 pieces) applications at the same EC level also resulted in higher flower numbers. A general decrease was observed at 2.2 dS/m EC level due to increased salinity; however, the highest flower number was obtained from 1000 ppm HA application (21.00 pieces) at this level. At 2.2 dS/m EC, the highest vase life was obtained from 20% VK application (21.00 days), followed by 20% KK (20.33 days) and 10% KK (19.66 days). At lower salinity level (1.1 dS/m), the highest vase life was obtained from 10% KK application (17.00 days). As a result, considering the contribution to sustainability, the organic materials added to the growing medium and the low EC level had a positive effect on the characteristics of the studied cut flower varieties such as plant height, stem length, spike length, flower number and flower diameter, while the high EC level had positive effects on stem thickness, branch weight and vase life.