Türk romanında günah ve kefaret, suç ve ceza (1908-2010)
Sin and penance, crime and punishment in Turkish novel (1908-2010)
- Tez No: 992671
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; 20. yüzyıl Türk romanının günah, kefaret, suç, ceza kavramlarının edebî görünümlerini tematik plandaki değişim ve dönüşüm unsurlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında bu kavramların bireysel ve toplumsal düzeyde roman sanatında bulduğu karşılık, incelenen romanlar çerçevesinde masaya yatırılmıştır. Tezde seçilen romanlar farklı edebî analiz yöntemleriyle ele alınmıştır. İncelenen eserlerde günah ve kefaret arasında yer alan nedensellik ilişkisinin giderek zayıfladığı, bunun da tematik gerilimi oluşturma noktasında çok sesli ve çok anlamlı bir dünyanın meydana getirilmesine neden olduğu görülmüştür. İlk dönem romanlarında işlenen bir günah ya da suç, ilahi ve toplumsal planda karşılık bularak cezalandırılırken zamanla birey, günahları ve suçlarıyla kendini var eden karmaşık bir içsel varlığa dönüşmüştür. Böylece roman sanatı, engizisyon işlevini yitirerek bireyin varlığını, toplumun ve dinin değer yargılarının önüne geçiren bir bakışa sahip olmuştur. Bu bağlamda tezimiz, modern Türk romanının ahlaki ve dinî değerlerin dönüşümünü ve bireyin roman sanatında nasıl bir çizgi çizdiğini romanın diğer unsurlarıyla birlikte değerlendirme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the literary representations of the concepts of sin, penance, crime, and punishment in 20th-century Turkish novels, focusing on the elements of change and transformation in the thematic dimension. Within the scope of the research, the individual and societal reflections of these concepts in the art of the novel are analyzed through selected works. The novels discussed in the dissertation are approached using various literary analysis methods. It is observed that the causal relationship between sin and penance weakens over time in the examined works, which leads to the creation of a polyphonic and multilayered world that shapes thematic tension. While in early novels a sin or crime is punished through divine or societal mechanisms, over time, the individual evolves into a complex inner being who defines themselves through their sins and crimes. Thus, the novel loses its inquisitorial function and adopts a perspective that prioritizes the individual's existence over religious and societal norms. In this context, this dissertation aims to assess how modern Turkish novels reflect the transformation of moral and religious values and how the individual is portrayed in relation to other elements of the novel.