Sâffât-Sâd-Zümer Sûreleri arasındaki vücûhât farkları ve mânâya etkileri
Differences in the verses between Surah Saffat, Surah Sad, and Surah Zumar and their effects on meaning
  1. Tez No: 992674
  2. Yazar: ZEYNEP SARE BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ULUDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-I Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırâat-ı Aşere çerçevesinde Saffât, Sâd ve Zümer sûrelerinde yer alan kırâat farklılıklarını tespit etmek ve bu farklılıkların âyetlerin anlam alanları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kur'ân kırâatleri rivâyet farklılıkları üzerinden şekillenen ve lafzî çeşitliliğin tefsirî bağlamda doğurduğu sonuçları değerlendiren müstakil bir ilim dalıdır. Bu yönüyle kırâat farklılıklarının anlam, bağlam ve yorum üzerindeki etkilerini ortaya koymak, Kur'ân ilimleri arasında önemli bir yer teşkil etmektedir.Bu araştırma giriş ve, iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte, çalışmanın alanı, amacı, önemi, kapsamı ve kullanılan temel kaynaklar açıklanmış; kırâat ilmine dair literatürün genel çerçevesi sunulmuştur. Birinci bölümde, kırâat ilminin tarihsel gelişimi, temel kavramları, kırâat imamları, ve râvîleri ele alınmış; kırâat farklılıklarının ilmî çerçevesi ortaya konulmuştur. Ayrıca kırâat farklılıklarının semantik ve tefsirî yansımalarını anlamlandırmaya yönelik teorik arka plan değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın uygulama kısmı yer almakta olup Saffât, Sâd ve Zümer sûrelerindeki kırâat farklılıkları sistematik olarak incelenmiştir. Bu bağlamda sûrelerin muhtevası kısaca tanıtılmış; ardından ilgili âyetlerde görülen usûlî ve ferşî farklılıklar tablolaştırılarak analiz edilmiştir. Ferşü'l-hurûf kapsamında, kelime düzeyindeki farklılıklar âyet mealleriyle birlikte tespit edilmiş; bu farklılıkların anlam üzerindeki etkileri klasik kırâat şerhleri, tefsir kaynakları ve dilbilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir. Bu çalışma, kırâat ilmiyle meşgul olan araştırmacıların yanı sıra Kur'ân-ı Kerîm'in anlam katmanlarını kırâat farklılıkları bağlamında derinlemesine incelemek isteyen ilim taliplerine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the differences in recitation within the framework of the Ten Recitations (Kırâat-i Asere) in the Saffat, Sad, and Zumar suras and to examine the effects of these differences on the semantic fields of the verses. Qiraat is an independent field of knowledge shaped by Qur'anic recitations and narration differences, which evaluates the results of lexical diversity in the context of exegesis. In this respect, revealing the effects of qiraat differences on meaning, context, and interpretation occupies an important place among the sciences of the Qur'an.This research consists of an introduction and two main sections. The introduction explains the scope, purpose, significance, and basic sources used in the study and presents the general framework of the literature on the science of recitation. The first section addresses the historical development of the science of recitation, its fundamental concepts, recitation imams, and narrators; the scientific framework of recitation differences is presented. In addition, the theoretical background for understanding the semantic and interpretive reflections of recitation differences is evaluated.The second section covers the practical application of the research, systematically examining the differences in recitation found in the Saffât, Sâd, and Zümer suras. In this context, the content of the suras is briefly introduced; subsequently, the methodological and textual differences observed in the relevant verses are tabulated and analyzed. Within the scope of Ferşü'l-hurûf, differences at the word level were identified along with the translations of the verses; the effects of these differences on meaning were evaluated in light of classical qiraat commentaries, tafsir sources, and linguistic data. This study aims to contribute to researchers engaged in the science of recitation as well as to scholars who wish to examine the layers of meaning in the Qur'an in depth in the context of recitation differences.