Febril nötropenik hastalarında tedavi, tedaviye yanıt ve prognoz değerlendirilmesi
Evaluati̇on of prognosi̇s and treatments i̇n febri̇le neutropeni̇c pati̇ents
  1. Tez No: 992704
  2. Yazar: ZEYNEP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAFFET BEKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Hematoloji, Internal diseases, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Nötropeni sitotoksik tedavilerin en önemli ve en sık görülen yan etkilerinden biridir. Febril nötropeni bu hastalarda mortalite ve morbiditenin en sık sebeplerindendir. Bakteriyemi gelişen febril nötropenik hastalarda mortalite ve morbidite oranı artmaktadır. Erken tanı konulup tedaviye başlanan febril nötropenik hastalarda ise mortalite oranlarında azalma olmaktadır. Yıllar içinde mikroorganizmalarda antibiyotiklere direnç oranı artmakta olup epidemiyolojisi ve dağılımı değişmektedir. Bu çalışmada, hastanemizde takip edilen febril nötropenik hastaların surveyans verileri özelliklerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu çalışma Aralık 2014- Aralık 2017 tarihleri arasında Hematoloji Servisi'nde yatırılarak takip ve tedavi edilen hematolojik maligniteli nötropenik hastalarda prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışma süresince 195 hastada gelişen 400 febril nötropeni atağı izlenmiştir. En sık primer tanı akut myelositik lösemi (AML) (%27) olup, ortalama nötropeni süresi febril ataklarda 10 gün saptanmıştır. Bu hastaların büyük bir kısmını dökümantasyon olmaksızın ampirik başlanan antibiyotik tedaviye yanıtlı (%43) grup oluşturmaktadır. Gram negatif bakteriler (%71) kan kültürlerinden en sık izole edilen organizmalardı ve bunları gram pozitif bakteriler(%28) izlemekteydi. FEN ataklarında mortalite oranımız % 7 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Neutropenia is the one of the most significant and common side effect for cytotoxic treatments. Febrile neutropenia one of the most common causes of morbidity and mortality in these patients. Morbidity and mortality rate increase in febrile neutropenic patients who developed bacteremia. Mortality rate decreases in febrile neutropenic patients who had early diagnosis and initiation of treatment. Over the years, resistance to antibiotics increase in microorganisms and its epidemiology and distribution vary. This study was planned to exhibit surveyans factors of patients with febrile neutropenia. The prospective study was carried out between December 2014 - December 2017 on hospitalized patients with hematological malignancy and neutropenia to Hematology ward of our hospital. 400 episodes in 195 febrile neutropenic, patients were evaluated during the study. Acute myelocytic leukemia (AML) (%27) was the most frequent primary diagnosis. Mean neutropenia durations were 10 days in febrile episodes., The most frequent groups of febrile neutropenc patients was resolved ampiric antibiotics without microbiologically or clinically documented infection(%43). Gram negative organisms were most common (%71) pathogens isolated from blood cultures, followed by gram positives(%28). The mortality rate of our study was %7 in FNEs .