Okul öncesi dönem çocukları için felsefe temelli etkinliklerin çocukların bilişsel bakış açısı alma ve duyguları anlama becerilerine etkisi
The effect of philosophy-based activities for preschool children on their cognitive perspective-taking and emotion understanding skills
  1. Tez No: 992709
  2. Yazar: MİNE OLCAY BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırma çocuklar için felsefe etkinliklerinin çocukların bilişsel bakış açısı alma ve duyguları anlama becerilerine etkisini incelemektedir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülmüştür. Çalışma grubunu, İstanbul ilinde bulunan bağımsız bir anaokulunda deney grubundan 14, kontrol grubundan 12 olmak üzere toplamda 26 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu oluşturulmuş olup, bilişsel bakış açısı alma becerileri için Çocuklar İçin Bakış Açısı Alma Testi (ÇBT)'nin bilişsel bakış açısı alma alt testi, duyguları anlama becerisi için de Duyguları Anlama Testi (TEC) kullanılmıştır. Deney grubuna 9 hafta süresince haftada 2 oturum olmak üzere çocuklar için felsefe etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamış, kendi eğitim faaliyetlerine devam etmişlerdir. Araştırma sonucunda deney grubunun ön test-son test puan sonuçlarına göre bilişsel bakış açısı alma ve duyguları anlama becerilerinde son test lehine anlamlı farklılık görülürken, kontrol grubunun ön test-son test puanları arasında bilişsel bakış açısı alma ve duyguları anlama becerilerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Deney ve kontrol grubu arasında bilişsel bakış açısı alma becerilerinde son test sonuçlarına göre deney grubunun lehine anlamlı fark görülürken duyguları anlama becerilerinde deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırma sonucuna göre çocuklar için felsefe etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel bakış açısı alma ve duyguları anlama becerini geliştirdiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the effects of Philosophy for Children (P4C) activities on children's cognitive perspective-taking and emotion understanding skills. The research was conducted using a quantitative research method with a quasi-experimental pretest–posttest control group design. The study group consisted of a total of 26 voluntary participants, including 14 children in the experimental group and 12 children in the control group, attending an independent kindergarten in Istanbul. As data collection tools, a personal information form was developed by the researcher; the cognitive perspective-taking subtest of the Perspective Taking Test for Children (PTC) was used to assess cognitive perspective-taking skills, and the Test of Emotion Comprehension (TEC) was used to assess emotion understanding skills. Philosophy for Children activities were implemented with the experimental group for 9 weeks, consisting of two sessions per week. No intervention was applied to the control group, and they continued with their regular educational activities. According to the results of the study, a significant difference in favor of the posttest was found in the experimental group's pretest–posttest scores for both cognitive perspective-taking and emotion understanding skills, whereas no significant difference was found between the pretest and posttest scores of the control group in these skills. When the experimental and control groups were compared based on posttest results, a significant difference was found in favor of the experimental group in cognitive perspective-taking skills; however, no significant difference was found between the groups in emotion understanding skills. The findings were discussed within the framework of the relevant literature. Based on the results of the study, it can be stated that Philosophy for Children activities contribute to the development of cognitive perspective-taking and emotion understanding skills in preschool children.