Adli fotoğrafçılık becerilerinin kanıt niteliği açısından önemi
The importance and evaluation of basic photography skills in the development of forensic photography
  1. Tez No: 992719
  2. Yazar: ERSUN DAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİA ÖZDEMİR, PROF. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Adli Tıp, Fine Arts, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
Özet
“Adli Fotoğrafçılık Becerilerinin Kanıt Niteliği Açısından Önemi”başlıklı tez çalışmasında adli fotoğrafçılığın gelişimi ve bu alanda çalışanların adli fotoğrafçılık beceri düzeyleri incelenmektedir. Çalışmada, fotoğrafçılık bilgi ve becerilerinin adli fotoğrafçılık uygulamalarındaki önemi ile dijital dönüşüm sürecinde gelişen fotoğrafçılık teknolojilerinin alana katkısı ele alınmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmış ve bulgular tematik bir yapı altında düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Antalya ilinde görev yapan 11 jandarma olay yeri inceleme personeli oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın bulguları, adli fotoğrafçılığın temel bir kanıt işlevi olarak değerlendirildiğini ve olay anı ile delillerin doğru biçimde kaydedilmesinin netlik, ışık ve uygun açı kullanımını içeren teknik uzmanlık gerektirdiğini göstermektedir. Bulgular, adli fotoğrafçılığa ilişkin bilgi ve uygulama becerilerinin bireysel deneyim, olay türü ve kullanılan ekipmanlara bağlı olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca araştırmanın bulguları, mevcut eğitimlerin temel düzeyde yeterli olduğunu; ancak dijital teknolojilerdeki gelişmeler doğrultusunda uygulama ağırlıklı, güncel ve süreklilik gösteren eğitimlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Importance of Forensic Photography Skills in Terms of Evidence”examines the development of forensic photography and the level of forensic photography skills among professionals working in this field. The study addresses the importance of photography knowledge and skills in forensic photography applications and the contribution of photography technologies developed during the digital transformation process to the field. A qualitative research method was adopted in the study; descriptive analysis techniques were used in the analysis of the data, and the findings were organized under a thematic structure. The study group consisted of 11 gendarmerie crime scene investigation personnel working in the province of Antalya. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was preferred in determining the study group. The findings indicate that forensic photography is regarded as a fundamental source of evidence in judicial processes and that the accurate documentation of the incident scene and physical evidence requires technical expertise involving proper focus, lighting, and angle selection. The results further reveal that knowledge and practical skills related to forensic photography vary depending on individual experience, the type of incident, and the equipment used. In addition, the findings demonstrate that while existing training is sufficient at a basic level, there is a need for up-to-date, practice-oriented, and continuous training in line with advancements in digital technologies.