Ayakkabı tabanı birleştirilmesinde kullanılan solvent bazlı poliüretan reçine yapıştırıcılara katkı eklenmesi ve etkilerinin incelenmesi
Adding additives to solvent based polyurethane resin adhesives used in joining shoes sole and investigation of the effects
- Tez No: 600630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ayakkabı sektörü için kullanılan yapıştırıcılar son derece önemlidir. Sektörde siyanoakrilat, poliüretan vb. yapıştırıcılar; hot-melt, yapıştırıcı çözeltisi ve farklı kürlenme yöntemlerine göre yapışkanlar kullanılmaktadırlar. Genelde yapıştırma prosesleri ısıtma basamağını içermekte ve bu basamak bazen kademeli uygulamayı gerektirmektedir. Bu da sektörde ayakkabının bantta daha uzun zaman geçirmesi ve enerji maliyeti getirmektedir. Bu nedenle, çalışmanın temel amacı bu prosesi hızlandırmak ve enerji maliyetini azaltmak olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, yapışkan matriksin yapışma süresine ilişkin optimum süre belirlenmiştir. Mikrodalga uygulama süresi demir tozu için düzensizlikler gösterse de karbon siyahı için 72N ToplamOrtalamaYırtılma/SoyulmaKuvvet'iile 60sn olarakbelirlenmiştir. Sonrakiaşamadaise %0, %0,5, %1, %3, %5, %10 ve %20 (k/k) oranında karbon siyahı ve demir tozu ayrı ayrı eklenerek yapışma performansları kıyaslanmıştır. Karbon siyahı için maksimum yapışma miktarı %0,5 katkı içeren örnek için 52N olarak ölçülmüştür. Aynı işlemler demir tozu katkılı örnekler için yapıldığı zaman ise %1 demir tozu katkılı örnek için maksimum yapışma gözlemlenmiş ve değer 66N olarak ölçülmüştür. Düşük katkı oranları ve kısa uygulama süresi ile poliüretan yapıştırıcının mikrodalga uygulama koşulları optimize edilmiştir. Bu hali ile endüstriyel uygulama potansiyelinin yüksek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The adhesives used in shoe industry are extremely important. According to the hot-melt adhesive solution and different curing methods; cyanoacrylate, polyurethane etc. adhesives are used in this industry. Generally, the adhering processes include a heating step and this step occasionally needs applying for gradual heating. So, that causes the shoe to stay longer in the band and brings more cost of energy. Therefore, the main goals of this study were chosen as accelerating this process. For this purpose, firstly, the optimum time was determined for the adhesion time of the adhesive matrix. Even the microwave application time was irregular for iron powder, but it is determined 60 seconds for carbon black at 72N Total Average Tear / Peel Force. In the next stage, the adhesion performances were compared by adding carbon black and iron powder separately in the ratio of 0%, 0,5%, 1%, 3%, 5%, 10% and 20%. The maximum adhesion amount for carbon black was measured as 52N for the sample containing 0,5% additive. When the same operations were performed for iron powder doped samples, maximum adhesion was observed for 1% iron powder doped sample and the value was measured as 66N. The microwave application conditions of the polyurethane adhesive were optimized with low additive ratio and short application time. In this case, it is thought that the industrial application potential is high.