Savaş suçlarının kovuşturulması: Sudan örneği
Prosecution of war crimes: The case of Sudan
- Tez No: 992791
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında meydana gelen gelişmelerle birlikte, uluslararası toplumda savaş kavramının yasaklanması üzerine ciddi gelişmeler yaşanmış ve yaşanan bu gelişmeler sonucunda devletlerin birbiri üzerinde kuvvet kullanımı ve bu kullanımın tehditi yasaklanmıştır. Ancak kuvvet kullanımı her ne kadar yasaklansa da dünyanın çeşitli bölgelerinde bu eylemler silahlı çatışma adı altında devam etmektedir. Tez konusunun da kapsamına giren, silahlı çatışmalar kavramının uluslararası hukuk bağlamında nasıl değerlendirildiği ve bu kavramın yol açtığı sonuçların doğru analiz edilebilmesi birçok açıdan önem taşımaktadır. Sudan'da 2023 yılı ve daha sonrasında meydana gelen silahlı çatışmalar, dünya kamuoyu bakımından yeteri kadar ses getirmemiş ve bu çatışmaların sonuçları ve bu çatışmalar nedeniyle meydana gelen şiddet eylemlerinin yıkıcılığı yeteri kadar analiz edilememiştir. İşbu çalışma, Sudan'da 2023 yılı ve sonrasında meydana gelen çatışmaların sonuçlarının analiz edilmesi ve bu çatışmaların sorumlularının ne şekilde yargılanabileceğine ışık tutmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the developments that occured after the World War II , significant progress was made in the international community regarding the prohibition of the concept of war. As a result of these developments, the use of force by states against each other and the threat of such use were prohibited. However, despite the prohibition of the use of force, these actions continue in various parts of the world under the name of armed conflict. The concept of armed conflict, which also within the scope of this thesis, how it is evaluated within the concept of international law, as well as the accurate analysis of the consequences arising from this concept, are important from many perspectives. The armed conflicts that occured in Sudan in 2023 and thereafter did not receive sufficient attention from the world public, and the consequences of these conflicts and the destructiveness of the violent acts that occured as a result of these conflicts have not been sufficiently analyzed. This study seeks to analyze the consequences of the conflicts that occured in Sudan in 2023 and thereafter and to shed light on how those responsible for these conflicts can be prosecuted.