İş sözleşmesinin feshinde eşit davranma borcu
The duty of equal treatment in the termination of employment contracts
  1. Tez No: 992792
  2. Yazar: TUĞÇE SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Eşitlik ilkesi, aynı veya benzer durumlarda bulunan bireylere eşit işlem yapılmasını öngören temel bir hukuk güvencesidir. İş ilişkisi bağlamında eşit davranma borcu şeklinde somutlaşan bu ilke, işe alım süreçleri, istihdam şartları, ücret, terfi, işyeri disiplin uygulamaları ve özellikle iş sözleşmesinin feshi aşaması da dahil olmak üzere işverenin tasarruflarında etkilidir. Hukukumuzda, gerek Anayasa gerek İş Kanunu olmak üzere, çeşitli ulusal ve uluslararası düzenlemeler doğrudan bu alana uygulanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, ilgili düzenlemelere sistematik bir şekilde incelenmiş; işverenin eşit davranma borcunun özellikle başta işsözleşmesinin feshi olmak üzere, iş ilişkisinin hangi aşamalarında uygulanabileceği açıklanmıştır. Çalışmanın odağını oluşturan iş sözleşmesinin feshi bakımından ise cinsiyet, engellilik ve sendikal faaliyet temelli ayrımcılık türleri değerlendirilmiş; fesihte eşitlik ilkesine aykırılığın sonuçları, işçinin başvurabileceği hukuki yollar ve tazminat türleri ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında ele alınmıştır. Türk iş hukuku, AİHM, AB Direktifleri ve ABAD içtihatları birlikte değerlendirilerek eşitlik ilkesinin feshe etkisi yönünden karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Bu yönüyle çalışma, iş sözleşmesinin feshinde eşit davranma borcunun ulusal ve uluslararası sistem içindeki konumunu ortaya koymakta ve bu ilkenin uygulamadaki sınırlarına ilişkin bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of equality constitutes a fundamental legal safeguard that requires individuals in the same or comparable situations to be treated equally. Within the context of employment relations, this principle is embodied in the employer's duty of equal treatment, which influences all stages of the employment relationship, including recruitment, working conditions, remuneration, promotion, disciplinary practices, and particularly the termination of employment contracts. In Turkish law, the Constitution, the Labour Act, and various other national and international regulations directly govern this field. This study systematically examines the relevant legal framework and explains the stages of the employment relationship in which the employer's duty of equal treatment applies, with a particular focus on termination. In this regard, the study evaluates different forms of discrimination arising from gender, disability, and trade union activities and analyses the legal consequences of violating the principle of equality during termination, including the judicial remedies and compensation claims available to employees. A comparative examination of Turkish labour law, the case law of the European Court of Human Rights, the relevant EU Directives, and the jurisprudence of the Court of Justice of the European Union is also provided to assess the impact of the principle of equality on termination practices. Accordingly, the study presents a comprehensive assessment of the position of the employer's duty of equal treatment within national and international legal systems and reveals the practical limits of this duty in the context of dismissal.