Dindarlık, narsisizm ve bilinçli farkındalık ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between religiosity, narcissism and mindfulness
  1. Tez No: 992840
  2. Yazar: DERYA NUR AZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı narsisizm, bilinçli farkındalık ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanında bu kavramların cinsiyet, eğitim görülen alan ve sosyoekonomik durum gibi değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde eğitim gören 522 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak bireylerin narsisizm düzeylerini belirlemek için Raskin ve Terry tarafından geliştirilen Narsistik Kişilik Envanteri(NPI), bilinçli farkındalık düzeylerini ölçmek için Brown ve Ryan tarafından geliştirilen Bilinçli Farkındalık Ölçeği(BİFÖ) ve dindarlık düzeylerini tespit etmek için ise İçsel Dini Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Ve riler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş; Bağımsız Örneklem T-Testi, çoklu gruplar arasındaki farkı belirlemek için ANOVA, farkın kaynağını belirlemek üzere Tukey Testi ve değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre narsisizm ile bilinçli farkındalık arasında negatif yönlü ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Dindarlık ile bilinçli farkındalık arasında pozitif yönde, narsisizm ile dindarlık arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişkiler elde edilmiştir. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından narsisizm puanlarının erkeklerde daha yüksek, dindarlık puanlarının ise kadınlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sosyo-ekonomik durum ve eğitim alanı değişkenleri açısından da anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Elde edilen bulgular bilinçli farkındalık ve dindarlık kavramlarının birbiyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ve bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, bireyin kişilik özellikleri ve dini yönelimleri arasındaki ilişkiyi anlamak açısından önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to examine the relationship between narcissism, mindfulness, and religiosity. Additionally, it inve stigates whether these concepts show significant differences in terms of variables such as gender, field of study, and socioeconomic status. The study was conducted in accordance with the correlational surve y model. The sample of the study consists of 522 participants studying at Recep Tayyip Erdoğan Unive rsity. The measurement tools used in the study were the Narcissistic Personality Inve ntory (NPI) deve loped by Raskin and Terry to determine individuals' leve ls of narcissism, the Mindfulness Scale (BİFÖ) deve loped by Brown and Ryan to measure leve ls of mindfulness, and the Internal Religious Motivation Scale to determine leve ls of religiosity. The data were analysed using the SPSS programme; the Independent Samples T-Test, ANOVA to determine the difference between multiple groups, Tukey's Test to determine the source of the difference, and Pearson Correlation analysis to examine the relationships between variables were applied. According to the research findings, no statistically significant negative relationship was found between narcissism and mindfulness. A positive relationship was found between religiosity and mindfulness, while a negative relationship was found between narcissism and religiosity. Furthermore, in terms of gender, it was determined that narcissism scores were higher among men, while religiosity scores were higher among women. No significant differences were found in terms of socio-economic status and education leve l variables. The findings reve aled that the concepts of mindful awareness and religiosity are meaningfully related to each other and differ according to certain demographic variables. These findings provide important data for understanding the relationship between an individual's personality traits and religious orientations.