Yehova'nın Şahitleri'nin Türkçe internet sitesinin Misyonerlik açısından incelenmesi
Examination of the Turkish website of Jehova's witnesses' in terms of Missionary
- Tez No: 992839
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Yehova'nın Şahitlerinin resmî internet sitesinin temel özellikleri ve dijital varlığı incelenmektedir. Bu minvalde, hareketin modern teknolojiyi kullanarak inançlarını paylaşma, topluluğunu bir araya getirme ve misyonerlik faaliyetlerini destekleme amaçlı içerikleri, misyonerlik boyutuyla okuyucuya sunulmaktadır. Çalışmada öncelikle Yehova'nın Şahitleri'nin internet sitesinin ana sayfasında sunulan temel bilgiler incelenmekte, inançlar, ibadet hizmetleri, kaynak materyalleri ve topluluk etkinlikleri gibi konulara odaklanılarak, hareketin dijital alandaki varlığının temel öğelerine değinilmektedir. Ayrıca ara yüz ve erişilebilirlik gibi faktörler değerlendirilerek, böylece internet sitesinin geniş bir kitleye hitap edebilme kapasitesini anlama hususunda okuyucuya bir perspektif sunulmaktadır. Bununla birlikte internet sitesinin içeriği ve kullanım keyfiyetini içeren ana konulara odaklanmakta ve ayrıca online yayınlar, video içerikleri ve diğer dijital medya araçları, oluşumun inançlarını yayma ve topluluğunu güçlendirme faaliyetleri hususunda temel başlıklara değinilmek suretiyle okuyucuya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study examines the main features and digital presence of the official website of Jehovah's Witnesses. In this context, the contents created by the movement with the aim of sharing their beliefs, bringing the community together, and supporting missionary activities through modern technology are presented to the reader from a missionary perspective. The study first analyzes the basic information presented on the homepage of the Jehovah's Witnesses' website, focusing on topics such as beliefs, worship services, source materials, and community activities, thereby addressing the core elements of the movement's digital presence. Furthermore, factors such as interface and accessibility are evaluated in order to provide the reader with a perspective on the website's capacity to appeal to a broad audience. In addition, the study concentrates on key aspects regarding the content and usability of the website, while also discussing online publications, video materials, and other digital media tools in terms of how they contribute to spreading the movement's beliefs and strengthening its community.