Astımlı çocuklarda serum çinko düzeyleri
- Tez No: 992904
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk döneminde sık karşılaşılan kronik hastalıklardan biri olan astımın önlenmesi, patogenezi, tedavi ve uzun dönem izlemi çocuk astım ve allerji uzmanlarının halen üzerinde önemle durduğu konulardan biridir. Günümüzde etyolojide genetik yatkınlık, nörohormonal durum ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı kabul edilmektedir. Son yıllarda diyet ile astım arasındaki ilişkinin aydınlatılması için birçok araştırmalar yapılmıştır. Varılan ortak sonuçlarda; diyetle astım arasında sıkı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Özellikle, immun sistem matürasyonunda rol alan element ve vitaminlerin yanısıra antioksidan etki göstererek hücre stabilizasyonu sağlayan mikroünitlerin besinlerle eksik alındığında astım riskinde artış görülmüştür. Bunun yanında fazla alındığı takdirde yine astım riskinde artışa neden olan diyet rejimleride bulunmuştur. Çinko bu amaçla üzerinde çalışılan eser elementlerden biridir. Günümüzde çinkonun metabolik olaylarda, protein, karbonhidrat, enerji, nükleik asit, lipid ve hem sentezinde, gen ekspresyonunda, immum sistem maturasyonunda, doku sentezi ve embriyogenezisde önemli roller üstlendiği bilinmektedir. Özellikle solunum yolları epitelinde bulunması ve immun sistemin gerek hücresel gerekse humoral cevabının düzenlenmesinde rol oynaması, astım patogenezi ve tedavisindeki muhtemel yerinin araştırılmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; astımlı çocuklarda serum çinko düzeyinin önemini araştırmak ve yapılan ve yapılmakta olan çalışmalara katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Asthma, which is one of the most common chronic diseases in childhood, has prevention, pathogenesis, treatment and long-term follow-up of children's asthma and allergy specialists are still it is one of the issues he focuses on with importance. Genetic predisposition in etiology today, it is accepted that neurohormonal status and environmental factors play a role together. In recent years, many studies have been conducted to Decipher the relationship between diet and asthma has been done. In the common results reached; it turns out that there is a close relationship between diet and asthma Dec it was put. In particular, the elements and vitamins involved in the maturation of the immune system in addition, micronutrients that provide cell stabilization by showing antioxidant effect are used with nutrients an increase in the risk of asthma has been observed when taken incompletely. In addition, if it is taken too much, again dietary regimens have also been found to cause an increase in the risk of asthma. Zinc is one of the trace elements studied for this purpose. Nowadays zinc In metabolic processes, protein, carbohydrate, energy, nucleic acid, lipid, and heme synthesis, gene it is important in its expression, immune system maturation, tissue synthesis and embryogenesis he is known for taking on roles. Especially its presence in the epithelium of the respiratory tract and the need of the immune system cellular its role in the regulation of the humoral response, as well as in the pathogenesis and treatment of asthma it leads to the investigation of its possible location. The aim of this study; in children with asthma to investigate the importance of serum zinc level and to contribute to the studies carried out and being carried out is to be found.