Bir habis kamu politikası sorunu olarak sokak köpekleri sorununun değerlendirilmesi
Analyzing the problem of stray dogs as a wicked policy problem
  1. Tez No: 992923
  2. Yazar: NUSRET TAHA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sokak köpekleri sorunu, birçok şehirde halk sağlığı, çevre ve hayvan refahı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışma, kamu politikası analizi literatüründeki habis sorunlar (wicked problem), veto oyuncuları (veto players) ve Anlatı Politika Çerçevesi (Narrative Policy Framework) kavram ve modellerinden yararlanarak sokak köpeklerinin uyutulması, kısırlaştırma, barınak sistemleri ve eğitim programları gibi farklı çözüm yöntemlerini etik, sosyal ve hukuki boyutlarıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, sokak köpeklerinin uyutulması fikrinin toplumda yaratabileceği etik ve sosyal tepkiler, yasal düzenlemeler çerçevesinde incelenecektir. Ayrıca, kısırlaştırma ve barınak sistemleri gibi alternatif yöntemlerin etkinliği ve sürdürülebilirliği analiz edilecektir. Literatür taraması, mevzuat analizi ve medya (gazete) taraması yöntemleri kullanılarak, farklı çözüm stratejilerinin karşılaştırılması yapılacaktır. Bu araştırma, sokak köpekleri sorununa yönelik en etkili ve insani çözüm yöntemlerini belirleyerek, mevcut bilimsel birikime ve uygulamalara önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Bu tez, sokak köpekleri sorununa yenilikçi ve bütüncül bir bakış açısı getirerek hem akademik literatüre hem de pratik uygulamalara değerli katkılarda bulunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, sokak köpekleri sorununa yönelik politika ve stratejilerin geliştirilmesinde rehberlik edebilir ve toplumun hayvan hakları konusundaki farkındalığını artırabilir. Anahtar Kelimeler Sokak köpekleri, kamu politikası, habis sorun, anlatı politika çerçevesi
Özet (Çeviri)
The issue of stray dogs constitutes a significant problem in many cities in terms of public health, the environment, and animal welfare. This study aims to evaluate various solution methods—such as euthanasia, neutering, shelter systems, and training programs—along with their ethical, social, and legal dimensions, by drawing on the concepts and models of wicked problems, veto players, and the Narrative Policy Framework (NPF) within the public policy analysis literature. In this context, the ethical and social reactions that the idea of euthanizing stray dogs may generate within society will be examined within the scope of legal regulations. Furthermore, the effectiveness and sustainability of alternative approaches, such as neutering and shelter systems, will be analyzed. By employing literature review, legislative analysis, and media (newspaper) content analysis methods, different solution strategies will be comparatively assessed. This research aims to identify the most effective and humane solution methods for the stray dog problem, thereby making a significant contribution to existing scientific knowledge and practical applications. This thesis seeks to provide an innovative and holistic perspective on the stray dog issue, contributing valuably to both academic literature and practical policy implementation. The findings can offer guidance for the development of policies and strategies addressing stray dogs and help increase public awareness regarding animal rights. Keywords Stray dogs, public policy, wicked problem, narrative policy framework