An explanatory study on independent and integrated test tasks in assessing EFL students' speaking skills in prep schools
Hazırlık okullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerinin değerlendirilmesinde bağımsız ve bütünleşik test görevleri üzerine açıklayıcı bir çalışma
  1. Tez No: 992946
  2. Yazar: İLAYDA ÜRETEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM PERVAN VAN DAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, eğitim dili İngilizce (EMI) olan lisans programlarındaki akademik konuşma gereklilikleri ile bu programlara öğrenci hazırlayan hazırlık okullarındaki konuşma değerlendirme yöntemlerinin arasındaki uyumu incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, bağımsız (independent) ve bütünleşik (integrated) konuşma görevlerini öğrenci performansı ve algıları açısından karşılaştırmak ve bu görevlerin EMI programlarının talepleriyle uyumunu analiz etmektir. Açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninin kullanıldığı bu çalışmada, 12 hazırlık öğrencisinden nicel (konuşma sınavı puanları) ve nitel (yarı yapılandırılmış görüşme ve sınav sonrası anlık yazılı anket) veriler toplanmış; çeşitli bölümlerden 7 EMI öğretim görevlisinden ise nitel (yarı yapılandırılmış görüşme) veri elde edilmiştir. Nicel analizler, öğrencilerin bütünleşik görevlerde ortalama olarak daha yüksek puan alsalar da, bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını (p = .072) ve iki görev türündeki performanslar arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadığını (ρ = –.068) göstermiştir. Nitel bulgular, öğrencilerin bağımsız görevleri fikir üretme bakımından zorlayıcı bulduğunu, bütünleşik görevleri ise sağlanan girdi sayesinde“güvenli”olarak algıladığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, ölçme değerlendirmenin eğitime olumsuz etkisi olarak, birçok öğrenci bağımsız görevleri“gerçek”konuşma becerilerini ölçen format olarak görmektedir. EMI öğretim görevlileri, lisans derslerinde bağımsız görevlerin neredeyse hiç kullanılmadığını, asıl akademik beklentinin okunan veya dinlenen bir kaynağı sentezlemeyi gerektiren bütünleşik görevler olduğunu belirterek hazırlık eğitimi ve lisans talepleri arasındaki“EMI uyumsuzluğunu”vurgulamıştır. Sonuç olarak, hazırlık programlarının öğrencileri hem lisans eğitimlerine hem de TOEFL ve e-TEP gibi ulusal/uluslararası sınavlara daha iyi hazırlaması için, bütünleşik konuşma görevlerine önce müfredat içinde (formatif) 18, ardından da değerlendirmelerde (summatif) daha fazla ağırlık vermesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the alignment between the speaking assessment practices in preparatory schools and the academic speaking demands of English as a Medium of Instruction (EMI) programs in Türkiye. The primary aim is to compare independent and integrated speaking tasks in terms of test-taker performance and perception and to analyze their alignment with the academic speaking demands of EMI programs. The study employs an explanatory sequential mixed-methods design. Quantitative data (speaking task scores) were collected from 12 students who were placed at B1 classrooms of preparatory students at a state university, and qualitative data were gathered through immediate post-task written questionnaires along with semi-structured interviews with 5 of these students and 7 EMI lecturers from various departments. Quantitative analysis via Wilcoxon Signed-Rank Test and Spearman's Rho revealed that while test-takers tended to score higher on the integrated task, the difference was not statistically significant (p = .072), and there was no meaningful correlation between performances on the two tasks (ρ = –.068). Qualitative findings from thematic analysis indicated that students perceived independent tasks as challenging for idea generation but valued the input from integrated tasks as a source of security. However, due to negative washback, most students perceived independent tasks as the real measure of their speaking ability. EMI lecturers emphasized the EMI mismatch, stating that independent tasks are rarely used in their courses and that integrated tasks, which require synthesizing sources, are the primary academic expectation. The study concludes that a significant misalignment exists between preparatory assessment and EMI demands. It is recommended that preparatory programs give greater weight to integrated speaking tasks, first introducing them formatively in the classroom and subsequently including them in summative assessments. This sequential approach may better prepare students not only for their immediate EMI courses but also for future high-stakes examinations like TOEFL and e-TEP.