Okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına olan bağlılıkları, mesleki öz yeterlilik algıları ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between preschool teachers' commitment to the preschool curriculum, their perceptions of professional self-efficacy and professional burnout
- Tez No: 993078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına olan bağlılıkları, mesleki öz yeterlilik algıları ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, çeşitli alt problemler demografik özellikler doğrultusunda incelenmiştir. Araştırma kapsamında Ağrı ili merkezi ve tüm ilçelerinde görev yapmakta olan 251 okul öncesi öğretmeninin görüşlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına olan bağlılıkları ve mesleki öz yeterlilik algıları yüksek düzeyde ölçülürken, mesleki tükenmişlikleri orta düzey olarak ölçülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyet, yaş ve görev yapılan okul türü değişkenleri doğrultusunda okul öncesi eğitim programına olan bağlılıkları, mesleki öz yeterlilik algıları ve mesleki tükenmişlikleri açısından anlamlı bir farklılığa ulaşılmamıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin kıdem yılı değişkeni doğrultusunda ise okul öncesi eğitim programına olan bağlılıkları ve mesleki tükenmişlikleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, mesleki öz yeterlilik açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Söz konusu farklılığın ise 15 yıl ve üzerinde görev yapan okul öncesi öğretmenleri lehine olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda program uzmanlarına yönelik, ileride yapılacak araştırmalara yönelik, araştırmacılara yönelik ve karar vericilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between pre-school teachers' commitment to the pre-school education programme, their perceptions of professional self-efficacy, and their professional burnout. Using the correlational survey model from quantitative research methods, various sub-problems were examined in line with demographic characteristics. The study utilised the views of 251 pre-school teachers working in the central district and all districts of Ağrı province. According to the findings obtained as a result of the research, the commitment of preschool teachers to the preschool education programme and their perceptions of professional self-efficacy were measured at a high level, while their professional burnout was measured at a medium level. No significant differences were found in preschool teachers' commitment to the preschool education programme, perceptions of professional self-efficacy, and professional burnout based on the variables of gender, age, and type of school where they work. No significant difference was found in terms of preschool teachers' commitment to the preschool education programme and professional burnout according to the variable of years of service, while a significant difference was found in terms of professional self-efficacy. It was determined that this difference was in favour of preschool teachers with 15 years or more of service. As a result of the research, recommendations were made for programme specialists, for future research, for researchers, and for decision-makers.