Algılanan örgütsel desteğin yaşam doyumuna etkisinde psikolojik sermaye ve iş tatmininin seri aracılık rolü: Uzaktan çalışanlar üzerine bir araştırma
The effect of perceived organizational support on life satisfaction the serial mediating role of psychological capital and job satisfaction: A study on remote workers
- Tez No: 993088
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜRŞAT ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada algılanan örgütsel destek, psikolojik sermaye, iş tatmini ve yaşam doyumu değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Algılanan örgütsel desteğin yaşam doyumuna etkisinde psikolojik sermaye ve iş tatmininin seri aracılık rolünün tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri ise anket tekniği ile çevrimiçi (Google Formlar) olarak Türkiye'de yazılım sektöründe faaliyet gösteren haftanın en az bir günü uzaktan çalışan 514 katılımcıdan elde edilmiştir. Elde edilen veriler geçerlik, güvenirlik, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma modelinde geliştirilen hipotezlerin testi için IBM SPSS istatistiki analiz programına eklenen Hayes (2022) tarafından geliştirilen PROCESS Macro (Model 6) modülü kullanılarak seri çoklu aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre algılanan örgütsel desteğin yaşam doyumu üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda algılanan örgütsel desteğin yaşam doyumu üzerindeki etkisinde psikolojik sermaye ve iş tatmininin seri aracılık rolünün istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak literatüre özgün bir modelle katkı sunan bu araştırma aynı zamanda uzaktan çalışma modelini uygulayan örgütlere de pratik katkılar sunmaktadır. Örgütlere, uzaktan çalışanların yaşam doyumlarını yükseltebilmek için örgütsel destek algısının, psikolojik sermayenin ve iş tatmininin gücünü somut verilerle göstermekte ve önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationships between perceived organizational support, psychological capital, job satisfaction, and life satisfaction variables. The aim is to determine the serial mediating role of psychological capital and job satisfaction in the effect of perceived organizational support on life satisfaction. For this purpose, a quantitative research method and a relational survey model were used. Research data were collected online (Google Forms) from 514 participants working remotely at least one day a week in the software sector in Turkey using a survey technique. The collected data were subjected to validity, reliability, correlation, and regression analyses. For testing the hypotheses developed in the research model, serial mediation analysis was performed using the PROCESS Macro (Model 6) module developed by Hayes (2022) added to the IBM SPSS statistical analysis program. According to the analysis results, perceived organizational support was found to have a positive and significant effect on life satisfaction. Furthermore, psychological capital and job satisfaction were found to have a statistically significant serial mediating role in the effect of perceived organizational support on life satisfaction. In conclusion, this research, which contributes to the literature with a unique model, also offers practical contributions to organizations implementing the remote work model. It demonstrates, with concrete data, the power of perceived organizational support, psychological capital, and job satisfaction to improve the life satisfaction of remote workers and provides recommendations to organizations.