Dijital dönüşümün maliyet yapışkanlığı üzerine etkisi: Bir uygulama
The impact of digital transformation on cost stickiness: An application
- Tez No: 993089
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Bilim Dalı
Özet
Geleneksel maliyet davranışı, maliyetlerin işletmenin faaliyet hacmine bağlı olarak artış/azalış gösterdiği varsayımına dayanmaktadır. Diğer bir ifade ile faaliyet hacminde meydana gelen artış/azalış ile aynı oranda maliyetlerin de artış/azalış gösterdiği varsayılmaktadır. Ancak Anderson, Banker ve Janakiraman tarafından 2003 yılında yapılan çalışma ile faaliyet hacmindeki değişime paralel olarak artış/azalış göstermesi beklenen maliyetlerin çoğu zaman asimetrik davranış sergilediği gözlemlenmiştir. Bu durum literatürde maliyet yapışkanlığı (asimetrik maliyet) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, dijital dönüşüm ve maliyet yapışkanlığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, 2016-2023 yılları arasında BİST 100 endeksi imalat sektöründe faaliyet gösteren ve verilerine eksiksiz olarak ulaşılabilen 29 işletme çalışma kapsamında ele alınmıştır. Panel veri analizinden faydalanılan bu çalışmada maliyet yapışkanlığı göstergesi olarak genel yönetim giderleri ile pazarlama, satış ve dağıtım giderleri kullanılmıştır. Dijital dönüşüm göstergesi olarak dijital dönüşüm puanı kullanılmıştır. Literatürde yer alan çalışmalar doğrultusunda makroekonomik büyüme, sermaye yoğunluğu, işletme büyüklüğü, işletme yaşı, yönetim hissedarlığı, bağımsız yönetici oranı ve aktif kârlılığı oranı çalışmanın kontrol değişkenleri olarak belirlenmiştir. İki yıl üst üste azalan gelir ile COB ve CEO ikiliği ise kukla değişken olarak analize dahil edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, dijital dönüşüm ile maliyet yapışkanlığı arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional cost behavior is based on the assumption that costs increase/decrease depending on the business's activity volume. In other words, it is assumed that costs increase/decrease at the same rate as the increase/decrease in activity volume. However, a study conducted by Anderson, Banker and Janakiraman in 2003 observed that costs, which are expected to increase/decrease in parallel with changes in activity volume, often exhibit asymmetric behavior. This situation is called cost stickiness (asymmetric cost) in the literature. The main objective of this study is to examine the relationship between digital transformation and cost stickiness. For this purpose, 29 enterprises operating in the BIST 100 index manufacturing sector between 2016 and 2023 and for which complete data is available were included in the study. In this study, which utilizes panel data analysis, general administrative expenses and marketing, sales and distribution expenses were used as indicators of cost stickiness. Digital transformation score was used as the digital transformation indicator. In line with studies in the literature, macroeconomic growth, capital intensity, firm size, firm age, management shareholding, independent director ratio, and return on assets ratio were determined as the control variables of the study. Decreasing revenue for two consecutive years and COB and CEO duality are included in the analysis as dummy variables. As a result of the analysis, a statistically significant relationship was found between digital transformation and cost stickiness.