Türkiye'deki sendikaların afet yönetimindeki rolü
The role of unions in disaster manaement in Türkiye
  1. Tez No: 993111
  2. Yazar: HABİBE HÖÇÜK KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki sendikaların afet yönetimi süreçlerindeki rollerini çok boyutlu bir yaklaşımla incelemektedir. Afetler, yalnızca fiziksel yıkım yaratan olaylar değil, aynı zamanda toplumsal dayanışma, örgütlenme kapasitesi ve kurumsal reflekslerin sınandığı kritik süreçlerdir. Bu bağlamda sendikaların afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme aşamalarında üstlendikleri işlevler, örgütsel kapasitenin ve sivil toplumun gücünün anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Sendikalar örgütlü yapıları, geniş üye tabanları ve kurumsal kapasiteleriyle afet yönetimi döngüsünün her aşamasında görev alabilme potansiyeli olan önemli aktörlerdir. Araştırma kapsamında farklı sendikalardan 45 sendika üyesi ve 3 sendika yöneticisiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla hem nicel, hem nitel veri elde edilmiştir. Bulgular, sendikaların özellikle büyük ölçekli afetlerde hızlı mobilizasyon, acil insani yardım sağlama, arama-kurtarma ekipleri oluşturma, psikososyal destek sunma ve üyelerinin haklarını koruma gibi alanlarda etkin roller üstlendiğini göstermektedir. Bununla birlikte risk değerlendirme, kurumsal hazırlık planlaması ve afet yönetimi kapasitesinin kurumsallaştırılması alanlarında çeşitli eksikliklerin olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, sendikaların afet yönetim sistemine daha bütüncül şekilde entegre edilmesi, kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi ve çok aktörlü iş birliklerinin artırılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the multifaceted roles of trade unions in disaster management processes in Turkey. Disasters are not only events that cause physical destruction but also critical moments in which societal solidarity, organizational capacity, and institutional responsiveness are tested. In this context, the roles undertaken by trade unions during the phases of disaster preparedness, emergency response, and post-disaster recovery are significant for understanding the strength of civil society and organizational structures. Trade unions, with their oranized structures, broad membership bases and institutional capacity, are important actors with the potential to participate in every phase of the disaster management cycle. Within the scope of the research, both quantitative and qualitative data were obtained through semi-structured interviews conducted with 45 union members and union managers from different unions.. Findings indicate that unions play active roles during major disasters, including rapid mobilization, provision of urgent humanitarian aid, formation of search and rescue teams, delivery of psychosocial support, and protection of members' rights. However, the study also reveals notable gaps in risk assessment, institutional preparedness planning, and the institutionalization of disaster management capacities. The results highlight the need for more integrated union involvement in the national disaster management system, strengthened institutional capacity, and enhanced multi-stakeholder collaboration.