Marka sadakati ve marka güveninin marka evangelizmi üzerindeki etkisi: Azerbaycan'da Türk gıda markaları üzerine bir araştırma
The effect of brand loyalty and brand trust on brand evangelism: A study on Turkish food brands in Azerbaijan
- Tez No: 993120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, marka güveni ve marka sadakatinin marka evangelizmi üzerindeki etkisi, Azerbaycan'da Türk gıda markalarını kullanan tüketiciler kapsamında incelenmiştir. Veriler 504 kişiden anket yoluyla toplanmış ve güvenilirlik testlerinin ardından çoklu doğrusal regresyon kullanılarak analiz edilmiştir Bulgular, marka güveninin tüketicilerin markayı tavsiye etme, savunma ve gönüllü biçimde destekleme eğilimleri üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi bulunduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde marka sadakatinin de marka evangelizmini anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca marka güveni ile marka sadakati arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere yönelik yapılan analizlerde, bazı yaş grupları ve medeni durum kategorilerinde marka evangelizmi düzeylerinin anlamlı biçimde farklılaştığı; buna karşın cinsiyet, eğitim durumu ve meslek değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, marka evangelizmi davranışının belirli sosyodemografik unsurlar doğrultusunda değişebilse de esasen psikolojik ve tutumsal faktörler tarafından belirlendiğini göstermektedir. Genel olarak çalışma, Azerbaycan'daki tüketicilerin Türk gıda markalarına yönelik tutumlarında güven ve sadakatin kritik rol oynadığını ortaya çıkarmaktadır. Araştırma, marka evangelizminde marka güveninin ve marka sadakatinin önemli bir unsur niteliği taşıdığını göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma, Türk gıda markalarının Azerbaycan pazarında etkin marka iletişimi ve tüketici ilişkileri stratejileri geliştirmesi açısından önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of brand trust and brand loyalty on brand evangelism within the context of consumers in Azerbaijan who use Turkish food brands. Data were collected from 504 participants through a survey method. After conducting reliability analyses, the data were analyzed using multiple linear regression analysis. The results indicate that brand trust has a strong and positive effect on consumers' tendencies to recommend, defend, and voluntarily support a brand. Likewise, brand loyalty was found to significantly influence brand evangelism. Furthermore, a relationship has been observed between brand trust and brand loyalty. Analyses of demographic variables revealed that brand evangelism levels differ significantly across certain age groups and marital status categories, whereas no significant differences were observed based on gender, education level, or occupation. These findings suggest that although brand evangelism behavior may vary according to some sociodemographic factors, it is predominantly shaped by psychological and attitudinal determinants. Overall, the study demonstrates that brand trust and brand loyalty are critical factors influencing Azerbaijani consumers' attitudes toward Turkish food brands. The research shows that brand trust and brand loyalty are important elements in brand evangelism. In this regard, the study provides important insights for Turkish food brands to develop effective brand communication and consumer relations strategies in the Azerbaijani market.