Uluslararası terör örgütlerinin sosyal medya propagandası: DEAŞ
Social media propaganda by international terrorist organisations: ISIS
- Tez No: 993163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin küresel iletişim alanına etkisi, yalnızca sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarla sınırlı kalmamış; güvenlik, istihbarat ve terörizm alanlarında da köklü bir dönüşüme yol açmıştır. Geleneksel medyadan farklı olarak kullanıcıların aktif katılımına olanak tanıyan sosyal medya platformları, radikal örgütlere ideolojilerini hızla yayma, hedef kitleye doğrudan ulaşma, psikolojik etki oluşturma ve uluslararası ölçekte görünürlük sağlama imkânı sunmuştur. DEAŞ, özellikle 2013 sonrasında dijital ağları sistematik şekilde kullanarak uluslararası güvenlik ve terörle mücadele anlayışını derinden etkilemiştir. Araştırmanın temel amacı, DEAŞ'ın sosyal medya üzerinden propaganda yürütme yapısını, söylem stratejilerini, içerik üretim süreçlerini ve hedef kitle ile kurduğu dijital bağ yapısını analiz etmektir. Bu doğrultuda örgütün medya yapılanması, çoklu platform yaklaşımı, psikolojik etki teknikleri ve dijital aidiyet oluşturma biçimleri incelenmiştir. DEAŞ'ın propaganda faaliyetlerinin yalnızca şiddet içerikli videolarla sınırlı olmadığı; umut, aidiyet, devletleşme, dini misyon, kahramanlık, adalet iddiası ve tehdit temaları üzerinden çok yönlü bir iletişim dili geliştirdiği tespit edilmiştir. Örgüt duygusal manipülasyon, dini söylem, mağduriyet inşası, güç ve intikam gibi psikolojik motifleri propaganda süreçlerinin merkezine yerleştirmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, dijital medya içerikleri, akademik çalışmalar ve uluslararası güvenlik raporları incelenmiştir. Söylem çözümlemesi tekniğiyle DEAŞ'ın sosyal medya dili incelenmiş; video, yazılı ve görsel propaganda içerikleri sosyal medya gönderileri üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, örgütün propaganda sürecinde profesyonel medya teknikleri uyguladığını ve dijital çağın imkânlarını stratejik olarak kullandığını göstermektedir. Bu çalışma, uluslararası terör örgütlerinin dijital çağda propaganda biçimlerini dönüştürme yöntemlerini incelemekte ve DEAŞ'ın sosyal medya stratejisini kapsamlı biçimde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of digitalisation on the global communications sphere has not been limited to social, economic and cultural areas; it has also led to a fundamental transformation in the fields of security, intelligence and terrorism. Unlike traditional media, social media platforms, which enable active user participation, have provided radical organisations with the opportunity to rapidly spread their ideologies, directly reach their target audience, create psychological impact, and gain visibility on an international scale. ISIS, in particular, has profoundly affected the understanding of international security and counter-terrorism by systematically using digital networks since 2013. The primary aim of this study is to analyze the mechanisms through which ISIS conducts propaganda on social media, its discursive strategies, content production processes, and the structure of digital bonds established with its target audience. In this context, the organization's media structure, multi-platform approach, psychological influence techniques, and methods of constructing digital belonging are examined. The findings indicate that ISIS's propaganda activities are not limited to violent video content; rather, the organization has developed a multifaceted communication strategy built upon themes such as hope, belonging, statehood, religious mission, heroism, claims of justice, and threat. Furthermore, ISIS places psychological motifs including emotional manipulation, religious discourse, the construction of victimhood, power, and revenge at the center of its propaganda processes. The study employed qualitative research methods, examining digital media content, academic studies, and international security reports. The language of Daesh on social media was analysed using discourse analysis techniques; video, written, and visual propaganda content was analysed through social media posts. The findings reveal that the organisation employs professional media techniques in its propaganda process and strategically utilises the opportunities afforded by the digital age. This study examines the methods by which international terrorist organisations transform their propaganda forms in the digital age and comprehensively analyses ISIS's social media strategy.