Ödeme hizmetlerindeki dijital dönüşümde Rekabet Hukukunun rolü
The role of Competition Law in the digital transition in payment services
  1. Tez No: 574909
  2. Yazar: CANER KADİR ÇEŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Elektronik ve mobil ticaretin günlük yaşama dahil olmasıyla birlikte son derece süratli bir şekilde dijital çağa geçiş yaşanmıştır. Dijital çağdaki gelişmeler, yapay zeka, büyük veri, blokzincir, algoritma, platform ekonomisi gibi teknolojileri hayatımıza kazandırmıştır. Söz konusu dijital dönüşümden finansal piyasalar da nasibini almış ve finansal hizmetlerin banka dışı teşebbüsler tarafından sunulması gündeme gelmiştir. Finansal hizmetlerin teknolojik altyapıyla birleşmesi üzerine finansal teknoloji kavramı terminolojimize kazandırılmıştır. Finansal teknoloji hizmetlerine, finansal piyasalardaki mevcut hizmetleri hem ikame etme hem de tamamlama rolü atfedilmiştir. Finansal piyasaların kendine özgü yapısı, piyasaya yeni giriş yapan veya yapmaya çalışan teşebbüslerin faaliyet gösterebilmesi açısından geleneksel kuruluşlar nezdindeki çeşitli girdilere erişim sağlaması zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. İşte bu durum, pazarın yeni oyuncularının, geleneksel finansal kuruluşların hem hizmet alıcısı hem de rakibi olmasına yol açmıştır. Çalışmada, rekabetçi endişelere geçmeden önce piyasanın boyutlarının anlaşılabilmesi adına, genel olarak finansal teknolojiler ve özel olarak ödeme hizmetlerine ilişkin finansal teknolojiler piyasaları ile özellikleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Ardından ödemelere ilişkin finansal teknoloji hizmetlerinin hem görece küçük teşebbüsler tarafından hem de büyük teknoloji platformlarınca sunulabileceği dikkate alınarak, bu oyuncular özelinde rekabetçi endişelerin farklılaşabileceği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, rekabet hukuku enstrümanlarından olan ilgili pazarın belirlenmesi sorununun her iki oyuncu grubu açısından da ortak olduğu değerlendirilmiştir. Finansal teknoloji hizmetlerinin görece küçük teşebbüsler tarafından sunulması halinde, anılan teşebbüslerin pazara girişinin veya pazardaki faaliyetlerinin yerleşik kuruluşlar tarafından zorlaştırılabileceği rekabetçi kaygı olarak belirlenmiştir. Büyük teknoloji platformları tarafından sunulması durumunda ise, bunların rekabetçi avantaj yaratan özelliklerinin yerleşik kuruluşlar aleyhine getirilen veya getirilmesi öngörülen asimetrik regülasyonla birleşmesi durumunda pazarı monopolize etmelerine yol açabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Upon the electronic and mobile commerce becoming a part of our daily life, the world has switfly transitioned into the digital age. Developments in the digital age has brought such technologies as artificial intelligence, big data, blockchain, algorithm, and platform economy to our life. Financial markets have also got its share from the aforesaid digital transition, and the provision of financial services by non-bank institutions became a current issue. The concept of financial technology was brought into the terminology, upon the integration of financial services with technological infrastructure. Both the roles of substituting and completing the incumbent services in the financial markets were attributed to financial technology services. The distinctive structure of financial markets gave rise to the emergence of the necessity for traditional institutions to provide access to certain inputs in order for the new market entrants or the ones that are trying to enter the market to operate. This situation caused the new market entrants to be both the competitors and service buyers of traditional financial institutions. In this study, before mentioning the competition concerns, information regarding financial technologies in general and financial technologies concerning payment services specifically was provided, in order for the size of the market to be comprehended. Subsequently, considering that financial technology services concerning payments could be provided both by the relatively small institutions and big technological platforms, it was identified that competition concerns could differ with respect to those players. However, it was assessed that the problem of determining the relevant market, which is an instrument of competition law, was common for both groups of players. In the event that financial technology services were to be provided by the relatively small institutions, the competition concern was identified as the obstruction of the entrance of these institutions to the market or their activities in the market, by the incumbent institutions. In the event that those services were to be provided by big technology platforms, it was assessed that the integration of their features that create competitive advantage with the asymmetric regulation that were made to the detriment of incumbent institutions or that are anticipated to be made, could cause them to monopolize the market.