İlk okuma ve yazma öğretiminde sessel ve görsel analoji kullanımının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of the use of phonological and visual analogies in early literacy instruction on students' academic achievement
- Tez No: 993266
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilk okuma ve yazma öğretiminde analoji yönteminin öğrencilerin akademik başarısı ve tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi ile öğrencilerin bu yönteme dair görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, analoji yöntemine dayalı öğretim uygulamaları ve söz konusu yöntemin ilk okuma ve yazma öğretim sürecindeki yeri ve önemi, ilgili literatür çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma, 2023–2024 eğitim öğretim yılında bir devlet ilkokulunda öğrenim gören birinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarının birlikte kullanıldığı karma araştırma deseni benimsenmiştir. Bu kapsamda nicel boyutta analoji yönteminin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisi incelenirken, nitel boyutta ise öğrencilerin bu yönteme ilişkin görüşlerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını, uygulama sonrasında ise analoji yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerin akademik başarılarının anlamlı düzeyde arttığını ortaya koymuştur. Buna paralel olarak, nitel bulgular öğrencilerin analoji yöntemine yönelik görüşlerinin genel olarak olumlu olduğunu, yöntemin öğrencilerin dikkatini çektiğini, derse olan ilgilerini artırdığını ve öğrenme motivasyonlarını desteklediğini göstermiştir. Sonuç olarak, nicel ve nitel bulguların birbirini desteklediği; analoji yönteminin ilk okuma ve yazma öğretim sürecinde öğrencilerin akademik başarısını ve öğrenmeye yönelik tutumlarını olumlu yönde etkileyen etkili bir öğretim yöntemi olduğu söylenebilir. Araştırma sonuçları, analoji yönteminin öğrencilerin sadece akademik başarılarını değil, aynı zamanda öğrenme sürecine aktif katılımlarını ve derse yönelik olumlu tutumlarını da desteklediğini ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler Analoji Yöntemi, Benzetim, İlk Okuma ve Yazma Eğitimi, Akademik Başarı
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of the analogy method in early literacy on students' academic achievement and attitudes, and to determine students' views regarding this method. For this purpose, instructional practices based on the analogy method and the place and importance of this method in the early literacy instruction process are discussed within the framework of the relevant literature. The study was conducted with first-grade students attending a public elementary school during the 2023–2024 academic year. The study adopted a mixed research design that combined both quantitative and qualitative research approaches. Within this scope, while the effect of the analogy method on students' academic achievement was examined at the quantitative level, the qualitative dimension focused on identifying student's views regarding this method. The findings obtained from the study revealed that there was no significant difference in the academic achievement levels of the experimental and control groups before the application, but after the application, the academic achievement of students who were taught using the analogy method increased significantly. In parallel, the qualitative findings revealed that students' views toward the analogy method are generally positive, that the method attracted students' attention, increased their interest in the course, and supported their learning motivation. In conclusion, it can be stated that the quantitative and qualitative findings support each other and the analogy method is an effective teaching method that positively affects students' academic achievement and attitudes towards learning in the early literacy instruction process. The results of the study have revealed that the analogy method supports not only students' academic achievement but also their active participation in the learning process and their positive attitudes toward the lesson. KEYWORDS Analogy Method, Analogy, Early Literacy Instructıon. Academic Achievement