Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli İlkokul Birinci Sınıf Türkçe Dersi Programının değerlendirilmesi
Evaluation of Türkiye Century Maarif Model First Grade Turkish Curriculum
  1. Tez No: 993268
  2. Yazar: ÜNSAL EMRE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli İlkokul Birinci Sınıf Türkçe Dersi Programı'nın sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Programın öğretim hedeflerine ulaşma düzeyi, içerik uygunluğu, etkinliklerin verimliliği ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirme üzerindeki etkisine yönelik öğretmen görüşleri alınmıştır. Nitel araştırma desenine sahip bu çalışmada, açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu ile içerik analizi yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Gaziantep ilinin Şehitkamil, Şahinbey ve Oğuzeli ilçelerinden rastgele seçilen 55 birinci sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma doğrultusunda alınan öğretmen görüşlerinden programın güçlü yönleri olarak; değer temelli içerik yaklaşımı, öğrenci merkezli anlayış, güncel yaşamla ilişkilendirilmiş temalar, yapılandırılmış öğrenme süreci ve dil becerilerini geliştirmeye yönelik kapsamlı hedeflerin yer aldığı ortaya çıkmaktadır. Programın zayıf yönleri olarak ise hedeflerin ölçülebilirlik açısından belirsiz oluşu, uygulama rehberleri ve etkinlik örneklerinin yetersizliği, içerik tekrarları ve bazı içeriklerin temalarla uyumsuzluğu, kalabalık sınıflarda uygulama zorlukları, materyal eksiklikleri ile basılı materyaller ve dijital kaynaklar arasındaki tutarsızlıklar öne çıkmaktadır. Bununla birlikte sabit süre planlamasının bireysel farklılıkları dikkate almaması ve öğretmenlerin program geliştirme sürecine yeterince dâhil edilmemesi, uygulamada önemli sınırlılıklar yaratmaktadır. Program başarısı, içerik kalitesinin yanı sıra uygulama koşullarına da bağlıdır. Bu süreçte öğretmenlerin yalnızca uygulayıcı değil, aynı zamanda karar verici ve geliştirici aktörler olarak sürece dahil edilmesi önem arz etmektedir. Elde edilen bulgular dikkate alındığında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin güçlü yönlerinin pekiştirilmesi ve zayıf yönlerinin iyileştirilmesi durumunda, modelin Türkiye'nin eğitim politikalarında sürdürülebilir ve işlevsel bir çerçeve sunabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, öğretmen temelli veri toplama sistemlerinin kurulması, saha deneyimlerine dayalı program güncellemelerinin yapılması ve tüm paydaşların katılımıyla dinamik bir eğitim ekosisteminin oluşturulması sonucuna varılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Türkiye Yüzyılı, Maarif Model, İlkokul Birinci Sınıf, Türkçe Dersi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the Türkiye Century Maarif Model First Grade Turkish Language Curriculum according to the opinions of classroom teachers. Teacher opinions were gathered regarding the program's level of achievement of teaching objectives, content suitability, effectiveness of activities, and its impact on developing students' language skills. This qualitative research design utilized an interview form with open-ended questions to obtain findings. The study group consisted of 55 first-grade teachers randomly selected from the Şehitkamil, Şahinbey, and Oğuzeli districts of Gaziantep province. Based on the teacher opinions gathered, the program's strengths include a value-based content approach, a student-centered understanding, themes related to contemporary life, a structured learning process, and comprehensive objectives aimed at developing language skills. The program's weaknesses, on the other hand, include the ambiguity of the measurability of objectives, insufficient application guides and activity examples, content repetition and inconsistencies of some content with themes, difficulties in implementation in large classrooms, lack of materials, and inconsistencies between printed and digital resources. However, the failure of fixed-time scheduling to consider individual differences and the insufficient involvement of teachers in the program development process create significant limitations in practice. Program success depends not only on the quality of content but also on the implementation conditions. In this process, it is important that teachers are included not only as implementers but also as decision-makers and developers. Considering the findings, it is revealed that if the strengths of the Türkiye Century Maarif Model are reinforced and its weaknesses are improved, the model can offer a sustainable and functional framework for Turkey's education policies. In this context, it is concluded that teacher-based data collection systems should be established, program updates should be made based on field experiences, and a dynamic education ecosystem should be created with the participation of all stakeholders. KEYWORDS Türkiye Century, Maarif Model, First Grade Primary School, Turkish Course