İnsüline Bağımlı Diabetes Mellitus'lu çocuklarda üriner primer safra asidi düzeyleri; Yaş, cinsiyet, diabet süresi ve diabet kontrol derecesinin üriner primer safra asidleri konsantrasyonuna etkileri
Urinary primary bile acid levels in childhood IDDM patients; Effects of age, sex, duration of diabetes and diabetes control
- Tez No: 99328
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 Özet: Giriş: Diabetes mellitus'da tüm sistemler gibi hepatobiliyer sistem de etkilenmektedir. Çalışmamızda enzimatik fluorometrik yöntem kullanılarak çocukluk çağı insüline bağımlı diabetes mellituslu hastalann idrarlannda primer total safra asidleri (kreatinin ile düzeltilmiş), sülfatlanmış ve sülfatlanmamış safra asidleri yüzdeleri incelenerek hepatobiliyer sistemin ne derecede etkilendiği ve bunun safra taşı oluşumu ile olası ilgisi araştırıldı. Hasta ve Yöntem: İnsüline bağımlı 50 çocukluk çağı diabetik hastadan idrar ve kan örnekleri alındı ve ultrasonografîk olarak safra taşı arandı. Aynı zamanda kan ve idrar örnekleri 30 sağlam çocuktan alındı. Tüm deneklerden alman spot idrar örnekleri enzimatik fluorometrik yöntem ile primer total safra asidleri ve sülfatlanmış ile sülfatlanmamış safra asidlerin yüzdeleri incelendi. Primer total safra asid seviyeleri spot idrar örneklerinin kreatinin düzeylerine bölünerek düzeltilmiş değerler elde edildi. Karacğer profili ve fonksiyonlarına yönelik biokimyasal tetkikler de incelendi.
Özet (Çeviri)
40 Summary: Introduction: In diabetes mellitus the hepatobiliary system like all systems is affected. In our study we set out to uncover the extent to which the hepatobiliary system was affected in children with insulin dependent diabetes mellitus and its relation to possible gallstone formation by studying the levels of total primary bile acids (creatinine corrected) and percentages of sulphated and non-sulphated bile acids in urine by using the enzymatic fluorometric method. Patients and Methods: Urine and blood samples were taken from 50 IDDM patients who were also checked for gallstones under ultrasonography while samples of blood and urine were taken from 30 healthy children. The enzymatic fluorometric method was used to determine the levels of total primary bile acids and also the percentages of sulphated and non- sulphated bile acids in a spot urine check from all subjects. The total primary bile acid levels were corrected by dividing the creatinine level obtained from the same spot urine example to the obtained total primary bile acid level. A biochemical profile relating to the liver and its functions was also analyzed.