Anadolu imam hatip liselerinde görev yapan meslek dersleri öğretmenlerinin din eğitiminde teknoloji kullanımına ilişkin görüşleri: Bir fenomenolojik araştırma
Opinions of vocational course teachers working in imam hatip anatolian high schools on the use of technology in religious education: A phenomenological research
  1. Tez No: 993367
  2. Yazar: İRFAN BİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bilim ve teknolojideki gelişmeler din eğitim de dahil olmak üzere öğretim modellerinin de değişmesine neden olmuştur. Bu araştırmanın temel amacı ise teknolojik materyallerin kullanımına ilişkin Anadolu İmam Hatip Liselerinde görev yapan meslek dersleri öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji modeli kapsamındadır. Araştırmanın çalışma grubunu Batman ilindeki Anadolu İmam Hatip Liselerinde görev yapan ve derslerinde teknolojik materyal kullanan 20 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından alan uzmanlarının görüşlerine dayalı olarak geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasına geçilmeden önce gerekli izinler alınmış. Gerekli izinler alındıktan sonra görüşmelere geçilmiştir. Görüşmeler katılımcıların izni alınarak ses kaydına alınmış ve bu kayıtlar daha sonra araştırmacı tarafından yazılı doküman haline getirilmiştir. Yazılı doküman haline getirilen dokümanlar detaylı bir bakış açısıyla okunmuş ve içerik analizi tekniği kullanarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in science and technology have caused teaching models, including religious education, to change. The main purpose of this research is to determine the opinions of vocational course teachers working in Imam Hatip Anatolian High Schools regarding the use of technological materials. The study is within the scope of the phenomenology model, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 20 teachers who work in Imam Hatip Anatolian high schools in Batman and use technological materials in their lessons. The data of the study was collected using a semi-structured interview form developed by the researcher based on the opinions of field experts. Necessary permissions were obtained before starting the data collection phase of the research. After the necessary permissions were obtained, negotiations started. The interviews were audio-recorded with the permission of the participants, and these recordings were later turned into written documents by the researcher. The documents, which were turned into written documents, were read from a detailed perspective and analyzed using the content analysis technique.