Exploring English teachers' and students' experiences on the implementation of MoNE's new assessment and evaluation regulation towards English language courses
Milli Eğitim Bakanlığının İngilizce derslerine yönelik yeni ölçme ve değerlendirme yönergesi uygulamalarına yönelik öğretmen ve öğrenci deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 993384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan İngilizce dersi ölçme ve değerlendirme yönetmeliğine ilişkin olarak İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerinin görüş ve yansımalarını incelemektedir. Yönetmelik, İngilizce ders notunun %50'sinin konuşma ve dinleme sınavlarından oluşmasını öngörmekte olup, İngilizce değerlendirmesinde iletişim temelli bir yaklaşıma geçişi temsil etmektedir. Bu araştırma, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin söz konusu yönetmeliğe dair algılarını ortaya koymayı, avantaj ve dezavantajlarını belirlemeyi ve uygulama sürecinde karşılaşılan zorlukları görünür kılmayı amaçlamaktadır. Araştırma, konuyu derinlemesine incelemek üzere nitel içerik analizi deseniyle yürütülmüştür. Veriler, aynı devlet okullarında öğrenim gören 92 yedinci sınıf öğrencisinden ve bu okullarda görev yapan 7 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Öğrenciler açık uçlu yazılı anketleri doldurmuş, öğretmenlerle ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler MAXQDA yazılımı aracılığıyla ve konuya ilişkin literatürden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin uygulamanın konuşma pratiği ve iletişimsel becerilerin gelişimi gibi bazı olumlu yönlerini fark ettiklerini göstermektedir. Ancak özellikle öğretmenler, değerlendirme kriterlerinin belirsizliği, müfredat yoğunluğu ve sınırlı ders süresi gibi çeşitli zorluklara dikkat çekmiştir. Öğrenciler ise konuşma sınavlarının yarattığı kaygı, stres ve akademik baskı gibi duygusal tepkilerin yanı sıra sınav sistemine dair farklı güçlükleri de dile getirmiştir. Toplanan verilerin analizine dayanarak bu çalışma, yeni yönetmeliğin öğretmenler ve öğrenciler tarafından nasıl algılandığını tartışmış ve değerlendirmiştir. Bulgular, sahadan elde edilen ayrıntılı içgörülerle birlikte, uygulamaya yönelik anlamlı sonuçların ortaya konmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections and opinions of English language teachers and students in regard to the regulation implemented by Ministry of National Education in Türkiye. The regulation encompasses the assessment and evaluation of the English language which mandates that 50% of the course grade is based on speaking and listening exams. The regulation represents a shift toward communicative oriented assessment of the English language. The study aims to explore both students' and teachers' perceptions of the regulation and identify its advantages and disadvantages, thus revealing the challenges encountered by the stakeholders during its implementation. A qualitative content analysis was employed as the research design to investigate the issue in depth. Data were collected from two groups which consists of 92 7th grade students and 7 English language teachers who were actively teaching at the same schools as the student group. Students completed open-ended written surveys, and teachers were interviewed using semi-structured interviews. The data were analyzed in MAXQDA software with guidance of literature on the subject. Findings of the study suggested that both teachers and students recognized the benefits of the implementation such as speaking practice, improving communicative skills. However, particularly teachers expressed problems about the challenges encountered related to unclear assessment criteria, curricular overload, and limited instructional time. The students also voiced problems such as anxiety and stress caused by speaking exams and academic concerns in addition to various difficulties they have encountered within the new examination system. Based on the analysis of the collected data, the study discussed and evaluated how the new regulation was perceived by both teachers and students. The findings also provided detailed insights from the field, which contributed to drawing meaningful conclusions about the implementation of the policy.