AB IPA kapsamındaki sivil toplum sektörü temasının yerel STK'ların kurumsal kapasitelerine ve toplumsal gelişimi destekleme güçlerine etkisi
The impact of the civil society sector theme within the EU IPA on the institutional capacities of local NGOs and their ability to support social development
  1. Tez No: 993432
  2. Yazar: ASUMAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Avrupa Birliği, üyeler, aday üyeler ve potansiyel aday ülkeler arasında uyumu sağlamak, farklılıkları en aza indirmek ve bu ülkelerin çeşitli yönlerden kalkınmasını desteklemek amacıyla özel finansal kaynaklar yaratmaktadır. 1999 yılında düzenlenen Helsinki Zirvesi ile Türkiye, AB'nin programlar ve projeler çerçevesinde sağladığı finansal kaynaklardan yararlanmaya başlamıştır. Günümüzde Türkiye bu desteklerden aktif olarak yararlanmakta ve çeşitli temalarda projeler üretmektedir. Bu çalışma Avrupa Birliği'nin IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) çerçevesinde bulunan Sivil Toplum Sektörü teması kapsamındaki fonlardan faydalanarak AB projeleri üreten yerel STK'lara etkisini araştırma konusu edinmiştir. Çalışmada yerel STK'ların IPA desteğiyle ürettikleri bu projelerin kurumsal kapasitelerine ve toplumsal gelişimi destekleme güçlerine nasıl bir etki sunduğu araştırılmaktadır. AB mali destekleri çok büyük bir çerçeveden oluştuğundan araştırma IPA kapsamında yürütülen Sivil Toplum Sektörü teması ile sınırlandırılmıştır. Nitel araştırma yöntemini benimseyen bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiş; amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 12 farklı sivil toplum kuruluşundan 12 temsilciyle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yerel STK'ların IPA Sivil Toplum Sektörü teması desteklerinden faydalanarak AB projesi üretmelerinin hem kurumsal kapasitelerine hem de toplumsal gelişimi destekleme güçlerine çeşitli yönlerden fayda sağladığı görülmektedir. STK'lar proje süreci ile birlikte çeşitli sermaye biçimleri elde ederek kurumsal kapasite boyutlarını geliştirmişlerdir. Yerel STK'ların bu projeleri üretmeleri, çeşitli aktörlerle olan ilişkilerini geliştirmelerine ya da yeni ilişkiler kurmalarına; kurumsal meşruiyetlerinin ve sürdürülebilirliklerinin güçlenmesine, daha fazla görünürlük ve bilinirlik kazanmalarına katkı sağlamıştır. Bu süreç aynı zamanda yerel STK'ların hedef kitleleri üzerinde toplumsal fayda üretebilmelerine olanak tanımıştır. Bulgular, Sivil Toplum Sektörü kapsamında sağlanan desteklerin hem yerel STK'lar hem de toplum açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union creates special financial resources to ensure harmony among member states, candidate countries, and potential candidate countries, to minimize differences, and to support the development of these countries in various aspects. Following the Helsinki Summit in 1999, Turkey began to benefit from the financial resources provided by the EU within the framework of its programs and projects. Today, Turkey actively utilizes this support and produces projects on various themes. This study investigates the impact of EU funding under the Civil Society Sector theme within the framework of the EU's IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance) on local NGOs that produce EU projects. The study examines how these projects, produced with IPA support, affect the institutional capacity and the ability of local NGOs to support social development. Since EU financial support encompasses a very broad scope, the research is limited to the Civil Society Sector theme implemented under the IPA. Adopting a qualitative research method, this study uses a case study design. Data were obtained through semi-structured interviews; Were conducted with 12 representatives from 12 interviews from different civil society organizations selected using purposive sampling. Interviews were conducted using audio recordings, and the data obtained were evaluated using thematic analysis methods. According to the findings of the research, it is observed that local NGOs benefit from various aspects of their institutional capacity and their ability to support social development by producing EU projects using IPA Civil Society Sector support. NGOs have improved their institutional capacity by obtaining various forms of capital through the project process. Producing these projects has enabled local NGOs to improve their relationships with various actors or establish new ones; strengthen their institutional legitimacy and sustainability; and gain greater visibility and awareness. This process has also allowed local NGOs to generate social benefits for their target audiences. The findings highlight the importance of support provided under the Civil Society Sector for both local NGOs and society as a whole.