Preemtif oral Tramadol'un postoperatif analjezik etkinliğinin morfin, naproksen ve plasebo ile karşılaştırılması
- Tez No: 99344
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışma, elektif laporaskopik kolesistektomi uygulanan 60 olguda postoperatif analjeziyi sağlamak amacıyla yapılmış randomize, çift-kör, paralel bir çalışmadır. Çalışmamızda kullanılan ilaçlar preemptif olarak verilmiştir. Buna göre Grup A olgulara 100 mg tramadol oral, Grup B olgulara morfin 10 mg i.m., Grup C deki olgulara naproksen Na 550 mg oral, Grup D de plasebo oral olarak preemptif verilmiş, postoperatif evrede ağrısı olan hastalara 0.10 mg/kg i.m. morfin ek aneljezik olarak uygulanmıştır. Çalışmamızda, preemptif kullanılan her üç ilaç kontrol grubuna göre anlamlı bir postoperatif analjezi sağlamıştır. Buna göre postoperatif dönemde somnolans skorlaması 1 olduktan sonraki ortalama VAS değerleri tramadol grubu için 3.73 ± 0.55, morfin için 1.86 ± 0.29, naproksen için 3.86 + 058, plasebo grubunda ise 6.06 ± 0.5 bulundu. Yine postoperatif dönemde her üç ilaç içinde kontrol grubuna göre ilk analjezik gereksinim süresinin oldukça yüksek olduğu saptandı. Buna göre tramadol grubu için 59.3 ± 2.4 dk., morfin için 75.3 ± 2.9 dk., naproksen için 55.4 ±3.1 dk. ve plasebo grubunda 20.9 ± 5.2 dk. tespit edildi. Grupların hiçbirisinde önemli bir yan etki ve komplikasyonla karşılaşırmamıştır. Preemptif kullanılan oral Tramadol'un, postoperatif analjeziyi temin ettiği ve ek aneljezik gereksinimini düşürdüğü ve orta şiddetli ağrıların giderilmesinde, klasik opioidlerin korkulan yan etkilerine olan üstünlüğüyle daha güvenli yöntem olarak, alternatif tedavide etkin bir ilaç olacağı sonucuna vardık. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a, randomized, double blind, parallel study aimed to provide postoperative analgesia in 60 cases who has undergone elective laparoscopic cholesistectomy surgery. In Group A cases 100 mg. tramadol preemptively by oral route, In Group B cases 10 mg. intramusculare morphine, in Group C cases naproxene 550 mg. by oral route and in Group D cases preemptively oral placebo were administered, In postoperative period for patients who had pain 0.10 mg/kg. intramusculare morphine was administered as an additional analgesic. In the study, all of the three drugs who were given preemptively, provided significantly better postoperative analgesic compared to control group. According to this, after somnolans score reached 1 in the postoperative period, the mean VAS values were found 3.73 ± 0.55 in tramadol group, 1.86 ± 0.29 in morphine group, 3.86 ± 0.58 in naproxene group and 6.06 ± 0.6 in placebo group. Also, first analgesic requirement time was significantly longer in all three groups compared to placebo in the postoperative period so this time was recorded 59.3 ± 2.4 minutes for tramadol group, 75.3 ± 2.9 minutes for morphine group, 55.4 ± 3.1 minutes for naproxene group and 20.9 ±5.2 minutes for control group. The were no serious side effects and complications in all groups, so we decided that, preemptively administered tramadol by oral route, provided sufficient analgesia in postoperative period and reduced additional analgesic requirement and was an adequate analgesic for moderate pain disturbances. Since tramadol is superior to classic opioids regarding disliked side effects, we conclude that it may be an effective drug for alternative treatments. 47