Çin'in politik-ekonomik yapısının göç politikalarına etkisi
The impact of China's political-economic structure on migration policies
  1. Tez No: 993486
  2. Yazar: MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Ekonomi, Political Science, Sociology, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çin'in 1949 yılından günümüze uzanan süreçte politik ekonomik dönüşümlerinin, Çin'in göç politikaları üzerindeki etki ve sonuçlarının kapsamını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, literatüre dayalı, nitel ve tarihsel karşılaştırma yöntemiyle, Çin'in ekonomi politik sürecinin göç sürecindeki tarihsel dönüşümü kronolojik olarak üç dönem halinde incelenmiştir. Veriler; konuya ilişkin resmi kaynaklar, bilimsel makaleler, kitaplar ve raporlardan derlenmiş ve analiz edilmiştir. Çin'in politik-ekonomik yapısı, kuruluşundan bu yana yaşanan gelişmelerle birlikte göç politikaları şekillenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti, 1949 yılından 1978 yılına uzanan süreçte ekonomik ve siyasi toparlanma hedefi doğrultusunda, tarım ve sanayi gelişimine yönelik önemli adımlar atmıştır. Bu dönemde, kıtlıkla sonuçlanan devrimlerle birlikte toplumsal yapıda önemli dönüşümler yaşanmış; göç hareketleri sıkı biçimde kontrol altına alınarak sınırlı biçimde gerçekleşmiştir. 1978-1992 yılları arasında“reform ve dışa açılma”politikasıyla ekonomik büyümede önemli gelişimler yaşanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte, 1958 yılında çıkarılan ve iç göç hareketliliğinin denetlendiği 'hukou' sistemindeki kısıtlamalar hafifletilmiş; iç ve uluslararası göç hareketliliğinde belirgin artışlar meydana gelmiştir. Son olarak, 1992 yılından itibaren Çin'in küreselleşme ve kentleşme süreciyle birlikte göç hareketleri hızlanmıştır. Çalışma bulguları; Çin'de ekonomik ve toplumsal krizlerin göç sürecini azalttığını, ekonomik büyümede yaşanan gelişmelerin ise göç hareketliliğini artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte çalışma kapsamında ele alınan dönemlerde yaşanan politik ekonomik dönüşümlerin, Çin'in göç politikalarının şekillenmesi ve küresel ölçekteki konumunun yükselmesine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the scope of the impact and conse-quences of China's political and economic transformations from 1949 to the present on its migration policies. In this study, based on literature, qualitative and historical comparison methods, examines the historical transformation of China's economic policy process in the migration process chronologically in three periods. Data was compiled and analyzed from official sources, scientific articles, books, and reports related to the subject. China's political-economic structure and migration policies have been shaped by developments since its founding. From 1949 to 1978, the Peo-ple's Republic of China took significant steps toward agricultural and industrial de-velopment with the goal of economic and political recovery. During this period, sig-nificant transformations occurred in the social structure, accompanied by revolutions that resulted in famine; migration movements were strictly controlled and occurred only to a limited extent. Between 1978 and 1992, the“reform and opening up”poli-cy led to significant economic growth. Along with these developments, restrictions in the 'hukou' system, introduced in 1958 to control internal migration, were eased, leading to a marked increase in internal and international migration. Finally, since 1992, migration movements have accelerated alongside China's globalization and urbanization process. The findings of the study show that economic and social crises in China have reduced migration, while developments in economic growth have in-creased migration. Furthermore, the study shows that the political and economic transformations that took place during the periods covered by the study contributed to the shaping of China's migration policies and the rise of its global position.