Postoperatif analjezide metoklopramid diğer analjezik ajanlara alternatif olabilir mi?
  1. Tez No: 99351
  2. Yazar: HÜLYA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; metoklopramidin postoperatif ağrının önlenmesinde diğer farmakolojik ajanlara alternatif olup olamayacağı araştırılmıştır. Çalışmaya Spraque-Dawley cinsi, ortalama 300 g ağırlığında, 60 erkek rat alınmıştır. Anestetize edilen ratların arka ayak plantar yüzüne deri-fasia-kası kapsayan 1 cm uzunluğunda cerrahi keşi uygulanmıştır. Ardından ratlar dört gruba ayrılarak, 1. gruba (Grup S) : 2 cc i.p. şalin, 2. gruba (Grup M) : 5 mg/kg metoklopramid 2 cc i.p., 3. gruba (Grup T) : 45 mg/kg tramadol 2 cc i.p., 4. gruba (Grup M + T) : Grup M ve Grup T' deki dozların yansı 2 cc i.p. olarak uygulanmıştır. Postoperatif ağrı, cerrahi sonrası 2. saat, 1. gün, 2. gün ağrı skorlaması ile değerlendirilmiştir. Veriler değerlendirildiğinde ; Grup M, Grup T ve Grup M + T' de postoperatif ağrı skorlarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak az olduğu görülmüştür. Ancak ; Grup M, Grup T ve Grup M + T birbirleriyle karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Metoklopramidin yan etki oranı az, maliyeti düşük ve postoperatif analjezik etkinlik gösterdiğinden, diğer postoperatif analjezik ajanlara iyi bir alternatif olabileceği kanaatine ulaşılmıştır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study ; metoclopramide was compared with other pharmacological agents for preventing postoperative pain. Spraque-Dawley genus 60 male rats, weighing mean 300 g's were included in the study. 1 cm surgical incision, including skin, fascia, muscle was made to the planter surface of rear foot of all anaesthesized rats. Rats were randomized into four groups. In group 1 (Group S) 2 cc saline, in group 2 (Group M) 2 cc metoclopramide (5 mg/kg), in group 3 (Group T) 2 cc tramadol (45 mg/kg), in group 4 (Group M+T) half doses of group M and group T was given intraperitoneally. Postoperative pain was assessed after 2 hours, first and second days of incision. According to the results, postoperative pain scores was significantly lower in group M, group T and group M+T when compared with control group. But there was no significant difference between these groups. We concluded that metoclopramide, with low cost, few side effects and being significantly effective for preventing postoperative pain, can be alternative to other analgesic drugs. 45