Antroposen'de sürdürülebilirlik ve sosyal adalet perspektifinden iklim krizi
The climate crisis from the perspective of sustainability and social justice in the Anthropocene
- Tez No: 993605
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BUKET İNCE ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
İklim krizi, Antroposen çağında insan faaliyetlerinin gezegenin ekolojik sınırları üzerindeki etkisinin artmasıyla birlikte yalnızca çevresel değil, aynı zamanda ekonomik ve toplumsal boyutları olan çok katmanlı bir sorun hâline gelmiştir. İklim riskleri ve sonuçları toplum genelinde eşit dağılmamakta; düşük gelirli haneler, kadınlar ve kırsal üreticiler başta olmak üzere kırılgan gruplar iklim kaynaklı risklerden orantısız biçimde etkilenmektedir. Bu çalışma, iklim krizini sürdürülebilirlik ve sosyal adalet perspektifinden ele alarak küresel iklim rejimi, uluslararası iklim uyum araçları ve Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum yaklaşımını adalet ve kapsayıcılık ölçütleri üzerinden değerlendirmektedir. Çalışmanın ampirik boyutu ise, IPCC tarafından“iklim değişikliği sıcak noktası”olarak nitelendirilen Akdeniz Havzası içinde yer alan ve orman yangınları ile kuraklıktan yoğun biçimde etkilenen Antalya'da, afet deneyimi yaşamış katılımcılarla yürütülen nitel saha araştırmasına dayanmaktadır. Elde edilen bulgular çerçevesinde, mevcut uyum politikalarının sosyal ve ekonomik adaleti ne ölçüde gözettiği ve yerel eşitsizlikleri ne ölçüde azaltabildiği incelenmektedir. Bu bağlamda çalışma, iklim krizinin adalet boyutunu görünür kılarak daha kapsayıcı iklim uyum politikalarının geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The climate crisis has become a multifaceted phenomenon with environmental, economic, and social dimensions in the Anthropocene, as the impact of human activities on the planet's ecological boundaries has intensified. Climate risks and their consequences are unevenly distributed across society; vulnerable groups, particularly low-income households, women, and rural producers, are disproportionately affected by climate-related risks. This study examines the climate crisis from the perspectives of sustainability and social justice, focusing on the global climate regime, international climate adaptation instruments, and Türkiye's approach to climate change adaptation through criteria of justice and inclusivity. The empirical component of the study is based on qualitative field research conducted with disaster-affected participants in Antalya, which is located within the Mediterranean Basin identified by the IPCC as a“climate change hotspot”and has been severely affected by forest fires and drought. Based on the findings, the study explores the extent to which existing adaptation policies consider social and economic justice and their potential to mitigate local inequalities. In this context, the study aims to contribute to the development of more inclusive climate adaptation policies by making the justice dimension of the climate crisis visible.