مختصر في الفقه مما ليس في الروضة والمنهاج (كتاب الصلاة) دراسةً وتحقيقاً للفقيه عبد الملك بن علي البابي الحلبي (839هـ)
El-Bâbî el-Halebî'ye (ö.839h) ait olan Muhtasar fi'l-Fıkhi Mimma Leyse fi'r-Ravda ve'l-Minhâc adlı mahtut kitap, Şafii fıkhının önemli eserlerindendir
- Tez No: 993651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fıkıh Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
El-Bâbî el-Halebî'ye (ö.839h) ait olan Muhtasar fi'l-Fıkhi Mimma Leyse fi'r-Ravda ve'l-Minhâc adlı mahtut kitap, Şafii fıkhının önemli eserlerindendir. Kitabın müellifi el-Bâbî ansiklopedik bir alim olup, usül, fıkıh, arapça ve kıraat ilimlerinde söz sahibidir. Döneminin önde gelen Şafii alimlerinden dersler almıştır. Kitabında dil, tefsir, siyer ve diğer bazı alanlara ilişkin faydaların yanı sıra, özellikle hicri yedinci ve sekizinci asırdaki mezhep fakihlerinin içtihatlarının bir özetine yer vermiştir. Araştırmacı, çalışmasında gerçekleştirmeye çalıştığı birtakım hedefler belirlemiş olup bunlardan bazıları şu şekildedir: İlmi hayatının araştırılması ve ismi, nesebi, doğumu, yetişmesi, ahlaki özellikleri, hocaları ve öğrencilerinin de tanıtılması yoluyla ilmi bir şekilde kitabın müellifinin tercemesine ışık tutulması, mahtut eserin yazarına olan nispetinin tespiti ile kaynakları ve terimleriyle beraber müellifin yöntemi üzerinden kitaptaki en önemli bulunan meselelerin incelenmesi bu hedeflerdendir. Bununla beraber eserin tahkikinin yapıldığı bölümde ise ayet, hadis ve görüşlerin tahrici, lafızların şerhi, önemli şahsiyetlerin tercemesi ve bazı yerlerin de tarifi yapılmıştır. Çalışma sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: Kitabın müellifine olan nispeti tespit edilmiştir. Müellifi olan el-Bâbî'nin takip ettiği yöntem ise Ravda ve Minhâc adlı eserlerde yer almayıp Şafii mezhebinin temel kitaplarından en ayrıntılı meseleleri nakletmeye önem vermesi, fıkhî meselelerde görüş ve vecihleri zikretmesi ve sadece görüşleri nakledip yorumlamakla kalmayarak itirazlarda bulunup yönlendirmeler yapması şeklinde olmuştur. Ayrıca eserinde hala mahtut halde bulunan el-Ezra'î'ye ait olan Ğunyetü'l-Muhtac ile kayıp olan Rafi'î'nin el-Îcaz fi Ahtari'l-Hicaz gibi Şafii fıkhının çok önemli kaynaklarından yararlanması da yönteminin önemli özelliklerinden biridir.
Özet (Çeviri)
The manuscript "A Summary of Jurisprudence from What is Not in Al-Rawdah and Al-Minhaj by Al-Babi Al-Halabi (d. 839 AH) is one of the important manuscripts in Shafi'i jurisprudence; this is due to the status and position of the author, who was an encyclopedic scholar whose knowledge varied between Usul, jurisprudence, Arabic language, and the science of Qira'at, he studied with the leading scholars of his era of the Shafi'i Madhab, and he included in his book the summary of the efforts of the jurists of the Madhab, especially in the seventh and eighth centuries AH, in addition to benefits related to language, interpretation, biography, and so on. The researcher tried to achieve a set of objectives, the most important of which are: shedding light on the author's translation according to a scientific method, by mentioning important aspects of his personal life, such as his name, lineage, birth, upbringing, and moral qualities, in addition to researching his scientific life, by mentioning his sheikhs, students, and scientific works. Another important objective is to verify the accuracy of the manuscript's attribution to the author, and the accuracy of its title, as well as studying the most important issues in his book by reviewing the author's method, sources, and terminology. As for the verified text, it was served by extracting the verses, hadiths, and sayings contained in it, explaining the words, translating the celebrities, defining the places, and so on. And it was reached the most important results: the authenticity of the manuscript's attribution to its author, Al-Babi Al-Halabi. As for the author's method in the manuscript, Al-Babi Al-Halabi's attention to transferring precise issues from the main Shafi'i books, which were not mentioned in both Al-Rawdah and Al-Minhaj books, in addition to his expansion in mentioning opinions and aspects of jurisprudential issues, and not being satisfied with transferring and commenting on the presentation and direction of the statements, The manuscript also showed its reliance on important sources in Shafi'i jurisprudence, some of which are still in manuscript form, such as Ghunyat al-Muhtaj by al-Adhra'i, and some of which are missing, such as al-Ijaz fi Akhtar al-Hijaz by al-Rafi'i.