Forging and reshaping identity in postcolonial contexts: A comparative study of Candice Carty-Williams' Queenie and Bernardine Evaristo's Girl, Woman, Other
Postkolonyal bağlamlarda kimliğin oluşumu ve yeniden şekillendirilmesi: Candice Carty-Williams'ın Queenie ve Bernardine Evaristo'nun Girl, Woman, Other romanlarının karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 993657
  2. Yazar: WUROOD OBAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZ Kimlik geliştirme, ev sahibi topluluklar tarafından reddedilen yabancılar için temel bir alandır. Pek çok yazar, topluma entegrasyon çabaları nedeniyle yük altında bir hayat süren İngiliz topluluğundaki yabancıların çektiği acıları tasvir etmiştir. Buna göre, bu çalışma, Bernardine Evaristo'nun Girl, Woman, Other ve Candice Carty-Williams'ın Queenie adlı eserlerinde İngiliz topluluğunda kimlik geliştirme perspektiflerini, yabancıların dışlanması ve marjinalleştirilmesi, kimlik krizleri, üçüncü mekân, eşik durumu ve melezlik gibi bakış açılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel savı, sömürgeci ırkçılık ve diğerlerinin reddi perspektifleri nedeniyle, İngiliz toplumuna göç edenlerin kültürel kimliklerini yitirdikleri için acı çektikleridir. Bu kültürel kimlik eksikliğinin sonucu, iki farklı kültür arasında bir ara alanda yaşayan bir melez grup olarak hayat sürmektir. Bu üçüncü alan, İngiliz topluluğuna göç edenlerin yeniden şekillendirdiği yeni kimlik formunun bir sonucudur. Bulgular, Amma, Yazz, Carol ve Queenie'nin, İngiliz topluluğunun reddine rağmen memnun ve kendini kabul etmiş kadınlar haline gelmelerine yol açan yeni eşik kimliklerini geliştirdikten sonra farklı kadınlar olduklarını göstermektedir. İki romanın anlatıları, bu kadın karakterlerin İngiliz topluluğundaki deneyimlerinin bir sonucu olan üçüncü bir mekânda nasıl yaşadıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Developing identity is a fundamental domain for all aliens, who suffer from living in host communities that reject others. Many writers have depicted the suffering of the others in the British community that have a burdened life because of their attempts to accomplish their integration in the community. Accordingly, this study aims to shed light on the perspectives of developing identity in the British community as depicted in Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other and Candice Carty-Williams' Queenie, examining the perspectives of the aliens' reduction and marginalization, identity as a crisis, the third space, liminality, and hybridity. The main argument of the study is that due the perspectives of the colonial racism and rejection of others, immigrants into the British community suffer from lacking their cultural identity. The result of that lack of cultural identity is the life as a hybrid group that lives in in-between two distinguished cultures. This third space is the result of achieving the new form of identity that immigrants into the British community reshape. The findings show that Amma, Yazz, Carol, and Queenie have become different women after developing their new liminal identities that have led them to be satisfied and self-accepted women despite the rejection of the British community. The narratives of the two novels show how these female characters live in a third space, which is the result of their own experiences in the British community.