Libya'da iş-aile çatışmasının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of work family conflict on organizational commitment in Libya
- Tez No: 993661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'daki kamu hastanelerinde görev yapan hemşirelerin yaşadığı iş-aile çatışmasının örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışanların iş ve aile rollerini dengeleme çabaları sırasında ortaya çıkan çatışmaların, örgütsel bağlılığın üç temel boyutu olan duygusal, devam ve normatif bağlılık üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabileceği varsayılmıştır. Hemşirelerin, iş-aile çatışması yaşadıklarında kuruma olan duygusal bağlarının zayıfladığı, kurumsal devamlılık algılarının azaldığı ve normatif yükümlülük hislerinin gerilediği gözlemlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Trablus'taki kamu hastanelerinde çalışan 165 hemşire oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öz bildirim esasına dayanan anket formu kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda, iş-aile çatışmasının tüm bağlılık boyutlarını istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, örgütsel bağlılığın güçlendirilmesi için hemşirelerin iş-aile dengesine yönelik destekleyici politikaların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Libya bağlamında yürütülen bu çalışma, sağlık sektöründe iş-aile çatışmasının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ele alan öncü araştırmalardan biri olarak literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of work-family conflict on organizational commitment among nurses working in public hospitals and health centers in Libya. Work-family conflict is anticipated to negatively impact the three main dimensions of organizational commitment (emotional, continuance, and normative commitment) by hindering employees' ability to balance their work and family roles effectively. It is thought that when nurses experience work-family conflict, they become less emotionally attached to their jobs, are less likely to remain in their organizations due to reduced continuance commitment, and feel a weaker normative obligation toward their organizations. The sample of the study consists of 165 nurses working in public hospitals in Libya. Data were collected through self-reported questionnaires, and regression analyses were conducted to examine the relationships between work-family conflict and organizational commitment. The research results reveal that work-family conflict has a negative and significant effect on all commitment dimensions. The findings indicate that reducing work-family conflict can enhance nurses' organizational commitment. These results emphasize the importance of implementing policies aimed at minimizing work-family conflict in human resources management and provide practical recommendations for institutions in the health sector. This study contributes to the literature by being one of the first to examine the impact of work-family conflict on organizational commitment in the Libyan context.