İş aile çatışmasının evlilik uyumu ve yaşam tatmini ile ilişkisi
The relationship of work-family conflict to marital adjustment and life satisfaction
- Tez No: 993662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Rollerin gerektirmiş oldukları tutum ve davranışlar birbirinden farklı olabilmektedir. Bu uyumsuzluk durumu söz konusu kişinin çeşitli sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla roller arası çatışma yaşanmaktadır. Özellikle çalışan kişiler yaşamları boyunca ebeveynlik, ev işleri, çocuk bakımı, yaşlı bakımı vb. pek çok rolü birlikte üstlenmektedirler. Bu durum yetmezmiş gibi iş yaşamında bireylerin üstlenmiş oldukları roller durumu daha da karmaşık hale getirmekte ve evlilik uyumlarını ve yaşam tatminlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu düşünceden hareketle Ankara'da yaşamakta olup çalışan 18 yaş ve üstü kişilere yönelik olarak bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 1217 kişi katılmıştır. Anket tekniğinin kullanıldığı çalışmada kolayda örnekleme yöntemi ile veriler toplanmış ve veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; çalışanların kısmen iş-aile yaşamı çatışması yaşadıkları, orta düzeyde evlilik uyumuna sahip oldukları ve buna bağlı olarak yaşam tatminlerinin de orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların iş-aile yaşamı çatışma düzeyleri ile evlilik uyumu ve yaşam tatminlerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve çalışma süreleri açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada; iş-aile yaşamı çatışması ile evlilik uyumu arasında negatif zayıf bir ilişki vardır. Aile-iş çatışması ve iş-aile çatışması boyutları ile evlilik uyumu arasında negatif zayıf düzeyde bir ilişki çıkmıştır. İş-aile yaşamı çatışması ile evlilikte doyum boyutu arasında negatif zayıf bir ilişki vardır. Aile-iş çatışması ve iş-aile çatışması boyutları ile evlilikte doyum boyutu arasında negatif zayıf düzeyde bir ilişki çıkmıştır. İş-aile yaşamı çatışması ile evlilikte empati boyutu arasında negatif orta düzeyde bir ilişki vardır. Aile-iş çatışması boyutu ile evlilikte empati boyutu arasında negatif yönlü orta düzeyde; iş-aile çatışması boyutu ile evlilikte empati boyutu arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte iş-aile yaşamı çatışması ile yaşam tatmini arasında negatif orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Aile-iş çatışması ve iş-aile çatışması boyutları ile yaşam tatmini arasında ise negatif zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Bu çerçevede yapılan etki analizlerinde; iş-aile yaşamı çatışmasının hem evlilik uyumunu hem de yaşam tatminini düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The attitudes and behaviors required by the roles may differ from each other. This incompatibility may cause the person in question to experience various problems. Therefore, there is a conflict between the roles. Especially working people undertake many roles such as parenting, housework, childcare, elderly care, etc. throughout their lives. As if this were not enough, the roles that individuals undertake in business life complicate the situation even more and may negatively affect their marital harmony and life satisfaction. Based on this idea, a field study was conducted for people aged 18 and over who live and work in Ankara. A total of 1217 people participated in the study. In the study where the survey technique was used, data were collected with the convenience sampling method and the data were analyzed with SPSS 22. As a result of the analysis, it was determined that employees partially experienced work-family conflict, had a medium level of marital harmony and, accordingly, their life satisfaction was also at a medium level. It was determined that employees' work-family conflict levels, marital harmony and life satisfaction showed significant differences in terms of gender, age, education level and working hours. In the study; there is a weak negative relationship between work-family life conflict and marital adjustment. A weak negative relationship was found between family-work conflict and work-family conflict dimensions and marital adjustment. There is a weak negative relationship between work-family life conflict and marital satisfaction dimension. A weak negative relationship was found between family-work conflict and work-family conflict dimensions and marital satisfaction dimension. There is a moderate negative relationship between work-family life conflict and empathy dimension in marriage. A moderate negative relationship was found between family-work conflict dimension and empathy dimension in marriage; a weak negative relationship was found between work-family conflict dimension and empathy dimension in marriage. However, a moderate negative relationship was found between work-family life conflict and life satisfaction. A weak negative relationship was found between family-work conflict and work-family conflict dimensions and life satisfaction. In the effect analyses conducted within this framework; it was found that work-family life conflict reduces both marital adjustment and life satisfaction.