Özel eğitim öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin çevresel tutum ve çevresel risk algıları
Environmental attitudes and environmental risk perceptions of pre-service and in-service special education teachers
  1. Tez No: 993676
  2. Yazar: MELİS GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin çevresel tutumları, çevre risk algıları ve çevre bilgi düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırma kapsamında toplanan veriler üzerinde yapılan Pearson korelasyon analizi, üç değişken arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Çevresel tutum ile çevre risk algısı arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (r = 0,621; p < 0,01). Bu bulgu, çevreye karşı daha olumlu tutuma sahip bireylerin, çevresel tehditlere karşı daha duyarlı ve farkında olduğunu göstermektedir. Ayrıca çevresel tutum ile çevre bilgi düzeyi arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur (r = 0,486; p < 0,01). Bu sonuç, çevresel bilgi düzeyi yüksek olan bireylerin çevreye yönelik daha olumlu tutumlar geliştirdiğini göstermektedir. Çevre risk algısı ile çevre bilgi düzeyi arasındaki ilişki ise daha düşük düzeyde olsa da anlamlıdır (r = 0,392; p < 0,05). Bu da çevre bilgisi artan bireylerin, çevresel tehditleri daha bilinçli bir şekilde değerlendirdiğini göstermektedir. Bulgular, çevre eğitiminin hem bilişsel hem de duyuşsal boyutlara hitap edecek biçimde yapılandırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Özellikle özel eğitim alanında görev yapacak öğretmenlerin çevreye ilişkin bilgi, tutum ve farkındalıklarını bütüncül bir biçimde geliştirmeye yönelik içeriklerle donatılması gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between environmental attitudes, environmental risk perception and environmental knowledge levels of special education teacher candidates and teacher.The aim of this study is to examine the relationships between environmental attitudes, environmental risk perception, and environmental knowledge levels among special education teachers and teacher candidates. The Pearson correlation analysis conducted on the collected data revealed statistically significant and positive relationships among the three variables. A strong positive correlation was found between environmental attitude and environmental risk perception (r = 0.621; p < 0.01). This indicates that individuals with more positive attitudes toward the environment tend to be more sensitive and aware of environmental threats. In addition, a moderate positive correlation was identified between environmental attitude and environmental knowledge level (r = 0.486; p < 0.01), suggesting that individuals with higher levels of environmental knowledge are more likely to develop positive environmental attitudes. The relationship between environmental risk perception and environmental knowledge, though weaker, was also statistically significant (r = 0.392; p < 0.05). This finding indicates that individuals with greater environmental knowledge are better able to recognize and assess environmental threats in an informed manner. Overall, the findings emphasize the necessity of structuring environmental education to address both cognitive and affective dimensions. For individuals preparing to work in the field of special education, it is crucial that educational programs provide comprehensive content aimed at enhancing not only environmental knowledge but also attitudes and risk awareness. Such holistic development is essential for promoting sustainable practices and fostering environmental responsibility in future educators.