Mesleki gürültüye maruz kalan iş makinesi operatörleri ve kamyon şoförlerinin odyolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of audiological findings of construction equipment operators and truck drivers exposed to occupational noise
- Tez No: 993698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mesleki gürültüye maruz kalan iş makinesi operatörleri ile kamyon şoförlerinin odyolojik bulgularının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, Şanlıurfa'da bulunan Urfa Ses İşitme Cihazları Merkezi'ne başvuran 20–65 yaş aralığında, mesleki gürültüye maruz kalan 40 erkek katılımcı (deney grubu) ile gürültü maruziyeti bulunmayan, normal işitmeye sahip 40 erkek katılımcı (kontrol grubu) olmak üzere 80 kişi incelenmiştir. Çalışmada katılımcılardan demografik bilgi formu alınıp bu formda yaş, sürekli ilaç kullanma durumu, kulak enfeksiyonu öyküsü, kulak ameliyatı geçirme durumu, ailede işitme kaybı varlığı ve kulak koruyucusu kullanma gibi faktörlere ilişkin bilgiler değerlendirildi. Ayrıca her iki grubun işitme eşikleri karşılaştırılıp, deney grubunun mesleki gürültüye maruziyet süreleri, tinnitus şikâyetleri analiz edilmiştir. Odyolojik değerlendirmesinde saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi ve timpanometri testleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, deney grubunda tüm hava yolu frekanslarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek işitme eşiği değerleri saptanmıştır (p<0,05). Bu farkın özellikle yüksek frekanslarda (4000–8000 Hz) belirginleştiği görülmüştür. Kemik yolu eşiklerinin de deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Bu durum, deney grubundaki bireylerde işitmenin azaldığını göstermektedir. Deney grubunda yaş arttıkça düşük ve orta frekanslarda (250–1000 Hz) işitme eşiklerinde yükselmelerin olduğu; 46 yaş ve üzerindeki katılımcılarda yüksek frekanslarda daha yüksek eşik düzeyleri tespit edilmiştir. Kontrol grubunda sol kulakta 8000 Hz frekansında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Katılımcıların tinnitus durumuna göre yapılan değerlendirmede, 250–8000 Hz aralığındaki hava ve kemik yolu eşiklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı, tinnitus bildiren bireylerde özellikle 4000 Hz ve 8000 Hz' de eşiklerin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, iş makinesi operatörleri ve kamyon şoförlerinde mesleki gürültüye bağlı işitme kaybının belirgin olduğu görülmüş; bulguların mesleki işitme sağlığı uygulamalarına ve gürültü kontrol önlemlerine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the audiological findings of heavy equipment operators and truck drivers exposed to occupational noise. The study included a total of 80 male participants aged 20–65 who applied to the Urfa Ses Hearing Aid Center in Şanlıurfa: 40 participants exposed to occupational noise (experimental group) and 40 participants with normal hearing and no noise exposure (control group). A demographic information form was administered to assess factors such as age, chronic medication use, history of ear infections, prior ear surgery, family history of hearing loss, and the use of hearing protection; additionally, the hearing thresholds of both groups were compared. For the experimental group, the duration of occupational noise exposure and complaints of tinnitus were analyzed. Pure tone audiometry, speech audiometry, and tympanometry tests were utilized for the audiological evaluation.Statistical analysis revealed significantly higher hearing threshold values across all air conduction frequencies in the experimental group compared to the control group (p<0.05). This difference was particularly pronounced at high frequencies (4000–8000 Hz). Bone conduction thresholds were also found to be significantly higher in the experimental group than in the control group (p<0.05), indicating diminished hearing sensitivity in these individuals. In the experimental group, increases in hearing thresholds at low and mid-frequencies (250–1000 Hz) were observed as age increased; specifically, participants aged 46 and over exhibited higher threshold levels at high frequencies. In the control group, a significant difference was obtained only at the 8000 Hz frequency in the left ear. Regarding tinnitus, no statistically significant difference was found in air and bone conduction thresholds across the 250–8000 Hz range based on the presence of tinnitus; however, individuals reporting tinnitus displayed higher thresholds specifically at 4000 Hz and 8000 Hz. In conclusion, occupational noise-induced hearing loss was found to be significant among heavy equipment operators and truck drivers. These findings are expected to contribute to occupational hearing health practices and noise control measures.