Doğu Akdeniz'de güç mücadelesi ve Türkiye'nin stratejik pozisyonu
Power struggle in the Eastern Mediterranean and Turkey's strategic position
  1. Tez No: 993718
  2. Yazar: EFE ABDÜLBAKİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
Özet
Doğu Akdeniz, enerji kaynakları, deniz yetki alanları ve uluslararası aktörlerin stratejik rekabeti açısından küresel ölçekte önem taşıyan bir bölgedir. Bu yüksek lisans tezi, Doğu Akdeniz'deki güç mücadelesini, Türkiye'nin stratejik konumunu ve bu mücadelede izlediği politikaları kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin“Mavi Vatan”doktrini, deniz yetki alanları üzerindeki hak iddiaları, enerji politikaları ve bölgedeki diplomatik girişimleri detaylı bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin bölgesel ve küresel aktörlerle ilişkileri, uluslararası hukuk bağlamında karşılaştırmalı bir analizle değerlendirilmektedir. Tez, Doğu Akdeniz'deki jeopolitik dinamiklerin Türkiye'nin ulusal güvenlik ve dış politika stratejilerine etkisini ortaya koyarak, Türkiye'nin uzun vadeli çıkarlarını nasıl şekillendirdiğini anlamaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is a region of global significance due to its energy resources, maritime jurisdiction disputes, and the strategic competition among international actors. This master's thesis comprehensively examines the power struggle in the Eastern Mediterranean, Turkey's strategic position, and its policies in this complex geopolitical landscape. The study analyzes Turkey's“Blue Homeland”doctrine, its claims over maritime jurisdiction areas, energy policies, and diplomatic initiatives in the region. Additionally, Turkey's relations with regional and global actors are assessed through a comparative analysis within the framework of international law. This thesis aims to contribute to the understanding of how geopolitical dynamics in the Eastern Mediterranean influence Turkey's national security and foreign policy strategies, shedding light on its long-term strategic interests.