Üstün yetenekli öğrencilerde mükemmeliyetçilik, öznel iyi oluş ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between perfectionism, subjective well-being and depression levels in gifted students
- Tez No: 993719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üstün yetenekli öğrencilerde mükemmeliyetçilik, öznel iyi oluş ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Ayrıca mükemmeliyetçilik, öznel iyi oluş ve depresyon değişkenlerinin üstün yetenekli öğrencilerin sosyodemografik özelliklerine bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, Tokat şehrindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ve amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 389 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Öznel İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgularına bağlı olarak, mükemmeliyetçilik ile öznel iyi oluş karşılaştırıldığında pozitif ve anlamlı düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Bu durum, mükemmeliyetçi özelliklerin öğrencilerin yaşam memnuniyetini ve psikolojik iyilik halini destekleyebileceğini göstermektedir. Mükemmeliyetçilik ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, öznel iyi oluş ile depresyon arasında da anlamlı bir doğrusal ilişkiye rastlanmamıştır. Bu bulgular, üstün yetenekli bireylerde mükemmeliyetçiliğin işlevsel bir yapıya sahip olabileceğini, ancak depresyon ve iyi oluş ilişkilerinin daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarının, üstün yetenekli öğrencilerde mükemmeliyetçilik, öznel iyi oluş ve depresyon özelliklerinin demografik değişkenler açısından belirlenmesinin, rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanında uygulayıcılara değerli katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to determine the relationships between perfectionism, subjective well-being, and depression levels in gifted students. It also investigated whether the variables of perfectionism, subjective well-being, and depression differed based on the sociodemographic characteristics of gifted students. The study population consisted of 389 students enrolled in the Science and Art Centers in Tokat during the 2024-2025 academic year, selected through a purposive sampling method. Data collection tools included a sociodemographic information form, the Beck Depression Inventory, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and the Subjective Well-being Scale. Based on the research findings, a positive and significant correlation was found between perfectionism and subjective well-being. This suggests that perfectionist traits can support students' life satisfaction and psychological well-being. While no significant relationship was found between perfectionism and depression, no significant linear relationship was found between subjective well-being and depression. These findings suggest that perfectionism in gifted individuals may have a functional structure, but the relationship between depression and well-being is more complex. It is anticipated that the research results will provide valuable insights into the demographic variables of perfectionism, subjective well-being, and depression in gifted students, contributing to guidance and counseling practitioners.