Yeni yasal düzenlemeler etrafında“Kolay para kazanma”motivasyonu: Sosyal medya
The motivation of 'Easy money-making' in the context of new legal regulations: Social media
- Tez No: 993734
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE EYLEM ÖZKAYA LASSALLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Değişen dünya düzeni karşısında değer kaybeden emek ve emek gücü artık çevrim içi olarak adlandırılan sosyal medya karşısında dönüşüm geçirmiştir. Fordizm gibi beden gücü ile artı değer sağlayan sistem, teknolojinin ve iletişim ağlarının güçlenmesiyle daha basit bir yol izlemeye başlamıştır. Uzun saatler çalışıp hayatını idame ettirmeye çalışan topluma karşı kısa video paylaşımı yaparak para kazanan sosyal medya ünlüleri ortaya çıkmıştır. Uzun saatler harcayan diğer kesim için sosyal medya ünlülüğü bir kurtuluş olarak görülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda sosyal medyada paylaşımlarının toplumu özendirme, sektör değiştirme ve sosyal medyayı gelir kapısı olarak görme motivasyonlarının değerlendirilmesi önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda bu tezin amacı sosyal medya ünlülerinin kazandığı paranın toplumun geri kalanını da sosyal mecralardan para kazanma konusunda motive edip etmediğini değerlendirmektir. Bu tezde nitel veri toplama tekniği kullanılmıştır. Tezin örneklemi 18-30 yaş arası en az bir sosyal medya platformu kullanan ve en az bir sosyal medya etkileyicisi takip eden 20 kişiden oluşmaktadır. Kartopu örneklem tekniği ile kişilerden kişilere ulaşarak açık uçlu sorular dan oluşan yarı yapılandırılmış soru formu ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler online ve yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA programı kullanılarak tematik içerik analizi yapılmış; böylece somut olgulara ulaşılmıştır. Sonuç olarak, sosyal medya, dönemin sunduğu bir imkân olarak kabul edilmekte; fakat emek algısındaki köklü değerler, bu alanı çoğu katılımcı için ikincil ve geçici bir seçenek hâline getirmektedir. Bu bağlamda araştırma, sosyal medya kazançlarının toplumsal algısının çok boyutlu olduğunu ve yüksek gelir söyleminin tek başına güçlü bir motivasyon üretmediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the face of the changing world order, labor and labor power, whose value has been increasingly devalued, have undergone a transformation through what is now referred to as online and social media platforms. Systems such as Fordism, which generate surplus value through physical labor, have begun to follow a more simplified path with the strengthening of technology and communication networks. In contrast to a society striving to sustain its livelihood through long working hours, social media influencers who earn income through sharing short-form videos have emerged. In this context, evaluating the role of social media content in encouraging individuals, facilitating sectoral transitions, and shaping motivations to perceive social media as a source of income has gained analytical significance. In this context, this thesis aims to investigate whether the income earned by social media influencers serves as a motivating factor for the wider public to engage in income-generating activities on social media platforms. This study employs a qualitative data collection method. The sample consists of 20 individuals aged between 18 and 30 who use at least one social media platform and follow at least one social media influencer. Using a snowball sampling technique, participants were reached through referrals, and in-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form composed of open-ended questions. The interviews were carried out both online and face-to-face. The collected data were analyzed through thematic content analysis using the MAXQDA software, allowing for the identification of concrete findings. In conclusion, social media is perceived as an opportunity offered by the contemporary era; however, deeply rooted values regarding perceptions of labor render this field a secondary and temporary option for most participants. In this regard, the study suggests that societal perceptions of social media earnings are multidimensional and that high-income narratives alone do not constitute a strong motivating factor.