Duygusal emek davranışının işe bağlılık ve iş motivasyonu üzerine etkisi: Darülaceze örneği
Emotional labor behavior effect on work commitment and work motivation: Hospice example
  1. Tez No: 993733
  2. Yazar: ŞEYMA KÖFTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal emek kavramını açıklamak, işe bağlılık ve iş motivasyonu üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada öncelikle duygusal emek hakkında hazırlanmış olan akademik çalışmalar incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle verilerin taranması, toplanması ve analiz edilmesiyle bulguların ortaya çıkması sağlanacaktır. Ortaya çıkan bulguların çerçevesinde ilk olarak duygu ve emek kavramları, duygusal emek boyutları, yaklaşımları, etki faktörleri sonrasında işe bağlılık ve iş motivasyonu üzerinde etkileri incelenmeye ve irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma örneklemini, 1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han tarafından kurulan, kurulduğu günden bugüne kadar din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç, yaşlı, engelli insanlara, sokağa terk edilmiş kimsesiz yavrulara hizmet vermekte olan İstanbul ilinde bulunan Darülaceze Başkanlığı 'nda ( kamu kurumunda ) farklı ünvanlarda görev yapan… çalışan oluşmaktadır. Araştırma verileri yüzyüze anket sonuçlarına dayanmaktadır. Sağlık ve bakım alanında hizmet veren kurumlarda bu konuyla alakalı sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmış olup; alan yazının (literatür) bu yönde bir boşluğu doldurması ve ilgili alan yazına ışık tutması düşünülmektedir. Böylece bu çalışmada; duygusal emek alanında çalışmak isteyen araştırmacılara yeni bakış açıları sunmayı da hedeflemiştir. Duygusal emek kavramıyla ilgili Lisansüstü tez çalışmalarında araştırmaların gözle görülür şekilde artması ve bunun yanında bağımlı ve bağımsız değişkenlerin çoğalması ihtiyaç duyulan gereksinimi göstermektedir. Araştırmaların büyük çoğunluğu kesitsel çalışmalardır ve hizmet çalışanlarının etkili duygusal emek stratejilerine katılmasına yardımcı işe bağlılık ve iş motivasyonu üzerindeki etkileri literatürde kısıtlı olarak incelenmiştir. Bu inceleme gelecekteki araştırmalar için ilgili teorileri özetleyen kapsamlı bir çerçeve sağlayan bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the concept of emotional labor and reveal its effects on work commitment and work motivation. In this study, firstly, academic studies on emotional labor were examined. Findings will be revealed by scanning, collecting and analyzing data using the quantitative research method. Within the framework of the findings, firstly, the concepts of emotion and labor, emotional labor dimensions, approaches, impact factors, and then their effects on work commitment and work motivation were tried to be examined and examined. The research sample was collected by Sultan Mehmed II in 1895. He worked in different titles at the Darülaceze Directorate (public institution) in Istanbul, which was founded by Abdulhamid Han and has been serving people in need of care, the elderly, disabled people, and orphans abandoned on the streets, regardless of religion, language, race, class and gender since its establishment. It consists of the doer… the employee. Research data is based on face-to-face survey results. A limited number of studies on this subject have been found in institutions providing services in the field of health and care; It is thought that the literature will fill a gap in this direction and shed light on the relevant literature. Thus, in this study; It also aims to offer new perspectives to researchers who want to work in the field of emotional labor. The visible increase in research in postgraduate thesis studies on the concept of emotional labor and the increase in dependent and independent variables indicate the need. The majority of studies are cross-sectional studies, and the effects of service employees engaging in effective emotional labor strategies on work engagement and work motivation have been limitedly examined in the literature. This review presents a model that provides a comprehensive framework that summarizes relevant theories for future research.