Algılanan güç mesafesinin mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon üzerine etkisi
The effect of perceived power distance on professional identification and organizational motivation
- Tez No: 993822
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Güç mesafesi algısı, mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon, çalışanların iş yaşamında karşılaştıkları ve örgütsel açıdan kritik öneme sahip kavramlardır. Güç mesafesi, bireylerin örgütsel yapıdaki hiyerarşik düzen ve otorite algılarını yansıtmakta olup, bu algının çalışanların tutum ve davranışlarını şekillendirmede etkili olduğu ifade edilmektedir. Bu çalışmada, üniversitede görev yapan idari personelin algıladıkları güç mesafesinin mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon üzerinde nasıl bir rol oynadığı ve etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemini oluşturan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde görev yapan 234 idari personele anket tekniği uygulanılarak çalışmanın verilerine ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak algılanan güç mesafesi, mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 ve AMOS 24 istatistik paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. SPSS 25 programı ile betimleyici istatistik, güvenilirlik, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış olup, AMOS 24 programı kullanılarak ise doğrulayıcı faktör analizi (DFA) gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, algılanan güç mesafesinin mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Güç mesafesinin alt boyutlarından gücü kabullenme ve gücü araçsal kullanmanın hem mesleki özdeşleşme hem de örgütsel motivasyon üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Buna karşın, gücü meşrulaştırma alt boyutunun her iki değişken üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Güce razı olma alt boyutunun ise, mesleki özdeşleşme üzerinde anlamlı etkisi varken, örgütsel motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sosyo-Demografik değişkenleri incelemek amacıyla gerçekleştirilen T-testi ve Anova sonuçları incelendiğinde, algılanan güç mesafesi ve bazı alt boyutları ile eğitim durumu ve unvan değişkenleri arasında anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmada algılanan güç mesafesi, mesleki özdeşleşme ve örgütsel motivasyon konularının bir arada incelenmesi, çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Perceptions of power distance, professional identification, and organizational motivation are critical concepts affecting employees' experiences in the workplace and hold significant organizational importance. Power distance reflects individuals' perceptions of hierarchical structures and authority within organizations, and it is suggested that this perception influences employees' attitudes and behaviors. This study aims to examine the role and effects of perceived power distance on professional identification and organizational motivation among administrative staff working at a university. For this purpose, a survey was conducted with 234 administrative personnel at Burdur Mehmet Akif Ersoy University in Burdur province. Data were collected using scales measuring perceived power distance, professional identification, and organizational motivation. Data analysis was performed using SPSS 25 and AMOS 24 statistical software packages. Descriptive statistics, reliability, Pearson correlation, and regression analyses were conducted using SPSS 25, while confirmatory factor analysis (CFA) was performed using AMOS 24. The results indicate that perceived power distance has a positive and significant effect on both professional identification and organizational motivation. Among the sub-dimensions of power distance, acceptance of power and instrumental use of power were found to have significant effects on both variables. In contrast, the legitimization of power sub-dimension did not significantly affect either variable. Additionally, the sub-dimension of acquiescence to power showed a significant effect on professional identification but not on organizational motivation. Analyses examining socio-demographic variables revealed significant differences between perceived power distance and certain sub-dimensions with respect to education level and job title. This study is original in that it examines perceived power distance, professional identification, and organizational motivation together for the first time.