Understanding megaproject decision-making in Turkey: The role of law, geopolitics and symbolism
Türkiye'deki mega projelerin karar verme sürecini anlama: Hukukun rolu, jeopolitika ve sembolizm
- Tez No: 993844
- Danışmanlar: DR. SUZANNE SPEAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda artan kamu ve akademik eleştirilerine rağmen mega projeler tarihsel süreç boyunca var olmuşlardır. Hükümetlerin popüler tercihleri olmaya devam etmekteler. Bunun öncelikli nedeni, kendi doğalarındaki sembolik politik sermaye ile ilgilidir. Bu çalışma, 2011 sonrası Türkiye'de geliştirilen mega projeler süresince ortaya çıkan yasal hareketlilik hakkında mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırma, mega projelerin geliştirilmesine ilişkin idarenin gerekçelerinin 'nasıl' karar verildiğini ve 'neden' düzenleyici sürecin değiştirildiğini ve ihmal edildiğini ortaya koyuyor. Bu nitel araştırma, çoklu vaka yaklaşımı ile üç mega projeyi incelemiştir ve her biri çevresel değerler açısından İstanbul'un kırılgan bölgelerinde yer almaktadır. Birincil veriler, odalar (meslek kuruluşları), STK'lar, avukatlar ve yetkililer de dahil olmak üzere önemli aktörlerle yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Ayrıca, birincil ve ikincil yazılı belgelerin detaylı bir analizi yapılmıştır. Tez, stratejik hedeflere ulaşmak için politik ve yasal değişikliklerin nasıl yapıldığını ortaya koymaktadır. Mega projelerin, sunulan amaçlarının ötesinde, ulusal ve uluslararası ekonomik, politik ve sembolik itici güçlerini belirtilmektedir. Ayrıca, mega projelerin karar verme süreci, coğrafi politika ekonominin önemi ve içsel dinamikler ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Megaprojects have been present throughout history; despite increasing citizen and academic criticism in recent decades. They continue to be popular choices for governments; the reasons given for this primarily relate to the symbolic political capital inherent in their deployment. The study contributes to the existing body of literature on megaprojects by examining the processes mobilised to develop megaprojects in post-2011 Turkey. The research explores government rationales regarding megaproject development centred on 'how' megaprojects are decided upon and 'why' they are to uncover how regulatory systems and process are manipulated and ignored. The research uses a qualitative multiple-case study approach with three case studies of megaprojects in Istanbul, Turkey, all of which are located in environmentally fragile areas. Primary data comes from semi-structured interviews with key actors, including chambers (professional organizations), NGOs, lawyers, and authorities, mobilised alongside a detailed analysis of primary and secondary documentary material. The thesis reveals how political and legal changes are executed to achieve strategic goals of the national state. It highlights underlying national and international economic, political and symbolic drivers beyond the presented purposes of megaprojects. It furthers our understanding of megaproject decision-making by highlighting the significance of geographical political economy alongside the internal dynamics of the State in explaining megaproject investments.